Başbakan: Sinagoglara yönelik eylemleri doğru bulmuyoruz

Başbakan Yıldırım, Mescid-i Aksa gerginliğini değerlendirerek Türkiye’deki sinagoglara saldırıların sona ermesi gerektiğini belirtti. Yıldırım, Twitter hesabından açıklama yaparak Türkiye’deki sinagoglara Mescid-i Aksa gerginliği sonrası başlayan saldırıları değerlendirdi.

Yıldırım, “Herhangi bir nedenle Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişlerinin kısıtlanması asla kabul edilemez. İsrail yönetiminin İslam aleminin hassasiyetlerini gözeterek bir an önce bu yanlıştan geri dönmesini bekliyoruz” dedi.

“Terörün dini, dili, ırkı olmaz. Bir kez daha şiddetle lanetliyoruz” diyen Yıldırım, Türkiye’deki Yahudilerin ibadethanelerine yönelik saldırıları da doğru bulmadıklarını söyleyerek şunları kaydetti: “Yüzyıllardır birlikte yaşadığımız Musevi vatandaşlarımız, toplumsal zenginliğimizin en önemli unsurlarındandır. Bizler din, mezhep, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın farklılıkları zenginlik addeden bir medeniyetin mirasçılarıyız. Bu nedenle Musevi vatandaşlarımızın ibadethanelerine yönelik eylemleri doğru bulmuyor, vatandaşlarımızı itidalli olmaya çağırıyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.