Urla’da Doğal Yaşam Köyü Kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  Karaburun Yarımadası’nda, Urla’ya doğal yaşam köyü kuruluyor.

Yarımada İzmir projesi dahilinde geliştirilen çalışmalardan biri olan doğal yaşam köyünün, kentin koşuşturmacasından yorulan herkes için ideal bir kaçış noktası olacağı belirtiliyor. 315 dekarlık köyde hem konaklamalı hem de günübirlik ziyaretçiler bulunacak.

Kentlileri rahatlatacak bir alan olacak olan Bademler’deki doğal yaşam köyü ile geleneksel kültürün, üretimin ve tarımın devamlılığının yanında, ziyaretçilere doğal yaşamda deneyim sahibi olma şansı da tanınacak. Doğayla birlikte tarım ve köy hayatıyla buluşarak üretimi ve köyün geleneksel kültürünü yaşama şansı bulacak olan kentliler, tarhana yapımından taş kırım zeytinyağı fabrikasında zeytin sıkımına kadar birçok önemli tecrübeyi de bu köyde yaşamış olacak.

Bunun yanında doğal yaşam köyüne kurulacak meydanda, kooperatifin ürünleri ile birlikte konaklamalı ziyaretçilerin işleme atölyelerinde ürettikleri ürünlerin ve çevredeki diğer kooperatiflerin ürünleri de satışa çıkarılacak. Alanda günübirlik ziyaretçiler için kafe ile bilgilendirme ve eğitim grupları için toplantı salonu yer alacak. Çocuklar için oyun alanı ve örnek üretim serası kurulacak.

Yarımada Projesi kapsamında yapılan ve gezi rotaları, yerel üretim ve meslek edindirme başlıkları altında toplanan 130 farklı proje ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.yesilist.com/urlada-dogal-yasam-koyu-kuruluyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.