Sancar: Linç hukuku temel yargı ilkesi haline geldi

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, yargı bağımsızlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İnsan hakları savunucularının Büyükada’da gözaltına alınmasına da değinen Sancar, Cumhurbaşkanı’nın hakim edasıyla hüküm verdiğini ve linç hukukunun temel yargı ilkesi haline geldiğini söyledi.

Sancar, öyle konuştu:

“Yargıyla ilgili sorun; uygulamada, işleyişte ortaya çıkan sorunların çok ötesindedir. Bizim, yargıyla ilgili yaşadığımız sorun, yargı bağımsızlığının zedelenmiş olmasının da ötesindedir. Yargıyla ilgili yaşadığımız sorun, bazı konularda bazı mahkemelerin taraflı karar vermesinin de ötesindedir. Yargıyla ilgili yaşadığımız sorun, artık bir bütün olarak “yargı organı” adını hak etmekten çıkmış bir düzenle karşı karşıya olduğumuzdur. “

Cumhurbaşkanı hakim edasıyla hüküm veriyor

“Yargılamayla ilgili en temel kurallar her gün apaçık bir şekilde ihlal edilmekte, hatta yok sayılmaktadır. Cumhurbaşkanı, yargılaması süren insanlarla ilgili açık hüküm verebilmektedir, kesin hüküm veren hâkim edasıyla konuşabilmektedir. Partimizin eş Genel Başkanı Demirtaş’ı peşin peşin mahkûm edebilmektedir. Yine, bu sabah tutuklanmalarına karar verilen 10 insan hakları savunucusuyla ilgili de bir hâkim edasıyla kolayca yargı verebilmektedir.”

Linç hukuku temel yargı ilkesi haline geldi 

“Büyükada’da toplantı hâlindeyken bir baskın sonucu gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu hem Hükûmet yetkilileri hem Cumhurbaşkanı hem de Hükûmete yakın medya tarafından hedef gösterildi. Bu insanlar suçlu ilan edildi. Bırakın bağımsız bir yargıyı, herhangi bir yargı düzeninin varlığından söz edebilmeniz için bu konudaki evrensel ilkeleri asgari düzeyde hayata geçiriyor olmanız lazım. Masumiyet karinesini bu kadar açık ihlal eden yayınlara ve açıklamalara karşı herhangi bir işlem yapılmadı. Biliyorsunuz, mahkemeleri etkilemeye yönelik açıklamalar suçtur aynı zamanda. Masumiyet karinesini ihlal eden açıklamalar da suç oluşturur. Ülkede artık çok kolay linç hukuku uygulanabilmektedir çünkü bağımsız ve tarafsız yargı diye bir şey yok artık. Linç hukuku bu ülkenin temel yargı ilkesi hâline gelmiştir. İstediğiniz kişi hakkında istediğiniz suçlamayı yapacaksınız ve bu kişiler hakkında da mahkemelerden istediğiniz kararları çıkaracaksınız.”

Adalet herkese lazım olur

“Hep söylenir, adalet herkese lazım olur. Bugün kendini çok muktedir görenlerin de bir gün adalete ihtiyacı olur. Evet, klişe bir sözdür ama bu tür klişeler de son derece değerlidir. Çünkü hayatın tecrübesinden süzülüp gelmişlerdir. Yaptığınız haksızlıkların, adaletsiz uygulamaların hesabını verme zamanı geldiğinde “adalet” diye haykırdığınız zaman sizi dinleyen çıkmayabilir. İnsan hakları savunucuları da “Herkes için adalet” diye hayatlarını ortaya koyuyorlar.”

Geçmişte hak mücadelesi verenler AKP’de vekil oldu, şimdi susuyorlar 

“Geçmişte adalet mücadelesi, insan hakları mücadelesi yürütenlerin bir kısmı AKP’de milletvekili oldular. O insanlarla ben de insan hakları mücadelesindeyken birlikte çalıştım. Bugün “ajan” diye tutuklanan o arkadaşlarımızın hepsiyle bu insanların da ortak çalışmaları oldu. Ama onlar bugün, bu kadar büyük bir adaletsizliğe, haksızlığa uğrarken bu arkadaşlar susuyorlar. Bunun vebali ağırdır, herkes tarih karşısında, toplum karşısında, inanıyorsa Allah katında bunun hesabını vermek zorunda kalacaktır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.