İçinde Cihat Geçen Yeni Müfredatı Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, güncellenen öğretim programlarının tanıtımı toplantısında 2017-2018 eğitim ve öğretim müfredatını açıkladı. Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre, zorunlu din dersiyle ilgili gelecek hafta açıklama yapacaklarını belirten Yılmaz, “cihat” kavramına yeni müfredatta yer vermek istediklerini söyledi:

“Cihadın ne olduğunu öğretmek bakanlığımızın asli görevidir. Cihat kavramının ne olduğunu ve ne olmadığını din derslerinde, fıkıh dersinde evlatlarımıza vermek istiyoruz.”

Yeni müfredatta “FETÖ, PKK ve DEAŞ” kavramlarının da yer alacağını söyleyen Yılmaz, bu kavramların hangi ders kapsamında ve nasıl kullanılacağına ilişkin bilgi vermedi.

Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi de yeni müfredatta Türkçe, Türk Edebiyatı ve Sosyal Bilgiler derslerinde ayrı ayrı işlenecek.

Yılmaz’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Kafanızda bir soru var, o soru işaretiyle oluşmuş cihat kavramını niçin öğrencilerin öğrenmesini istiyorsunuz? Cihadın gerçek anlamı ülkenizi sevmektir, vatanınızı sevmektir, milli birlik ve beraberliğe hizmet edecek her ne gerekiyorsa o konuda faaliyet göstermektir.

“Kırmak, dökmek, savaşmak bunun içine girmez. Ama vatan koruması, milletini savunmak için, vatanının değerlerini savunmak için gerekiyorsa… Mehmetçik, asker niye var? Niye vatan uğruna can veririz diyor, niçin şehitlerimiz var?

“Dolayısıyla cihadın ne olduğunu ve ne olmadığının öğretilmesinin görevi de bizim Bakanlığımızın asli görevleri arasında olduğunu düşünüyoruz. Bundan hiç rahatsızlık duymaya gerek yok. Aksine biz bunu vermeseydik, talep gelmesi lazımdı.

“Sosyal bilgiler dersi öğretim programında demokrasi kazanımının işlenmesi sırasında 15 Temmuz milli birlik gününü ele almasını isteyeceğiz. Türkçe dersinde, Milli Mücadele ve Atatürk temasında konu örneklerinde 15 Temmuz da işlenecek. İmam hatip liselerinde, asker uğurlama merasimi konusunda cihat işlenecek.

“Ortaöğretimde Türk Dili ve Edebiyatı dersinde 15 Temmuz konusunda tercih ettikleri bir türde yazmaları istenecek. Bir destan, efsane, kahramanlık öyküsü ve bu ülkede bizleri ebediyen hür ve bağımsız yaşatacak olan irade, milletin kendi milli iradesine, demokrasisine, vatanına, milletine sahip çıkma kararıdır; canı ve kanı pahasına.

“Cihat kavramının evlatlarımıza verilmesi bizim, bu ülkenin en büyük kazanımıdır. Yine aslına bakarsanız 15 Temmuz’daki gelişen olaylarda cihat nedir? Cihadın bir şeyi de 15 Temmuz, 15 Temmuz’daki milletin kendi hakkına, hukukuna sahip çıkmasıdır.”

Bakan Yılmaz’ın açıklamasına göre, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip liselerinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı müfredat, sınıflar esas alındığındaysa 176 müfredat yenilendi.

Yenilenen müfredatlar yeni eğitim döneminde ilk olarak 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacak.

Cihat nedir?

İslami bir terim olan cihat kelimesi Arapça “mücadele” kökünden geliyor. Türkçede genellikle “İslam uğruna savaşma” anlamında kullanılan kavram, geleneksel anlamda silah ve savaşları da kapsayan “mücadele” anlamında Kur’an-ı Kerim ayetlerinde de geçiyor. İslam’a göre cihat kalp, dil, el ve kılıç ile olmak üzere dört şekilde yapılıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.