Binlerce köpeğin öldürüldüğü yarış hipodromu kapatılıyor

Canidrome,Çin’in güney bölgesindeki Macau’daki bir köpek yarışı merkezi. 50 yıldır faaliyette ve her yıl binlerce köpeğin esaret altında tutulup vahşice yarıştırıldığı, yarış kazanamayacak olanların öldürüldüğü bir toplama kampı.

Canidrome’da her ay ortalama 30 tazı aşırı ilaç doze edilerek öldürülüyor. Bugün yaklaşık 700 tazı hâlâ tutsak olarak tutuluyor.

Köpek yarışlarına karşı mücadele eden hayvan hakları aktivistlerinin yüreğine su serpen haber ise geçen hafta geldi: Canidrome yarış merkezi, Temmuz 2018’de tamamen kapatılıyor!

2012’den bu yana köpek yarışlarının yasaklanması için mücadele eden GREY2K USA Worldwide adlı hayvan hakları örgütü başkanı Christine Dorchak, The Dodo’ya verdiği mülakatta “Canidrome, dünyanın en kötü hipodromu,” diyor.

“Sahiplendirme programı yok. Buraya giren köpek sağ çıkamıyor. Bu köpek ölüm kampında, son 50 yıldır, on binlerce masum hayvan korkunç biçimde öldürülüyor”.

Macau hükümeti, hipodromda gerçekleşen yarış sayısının düşmekte olduğunu, Temmuz 2018 itibariyle hipodromun tamamen kapatılacağını açıkladı.

Canidrome’da yarıştırılması için getirilen köpekler, Avustralya’daki yasadışı köpek çiftleştirme ve yavru köpek ticareti yapan “köpek yetiştiricilerinden” satın alınıyor.

Henüz birkaç aylıkken Çin’deki bu hipodroma getirilen bu köpeklerin ömrü çok kısa oluyor.

Yarışlarda dördüncü gelen veya daha geride kalan köpekler ise vakit kaybetmeden öldürülüyor. Hipodroma getirildikten sonra en uzun yaşayan köpek, 3 yaşında öldürülüyor!

Dorchak, “Çin hükümetinin bu zulüm merkezini kapatma kararı çok sevindirici,” diyor.

GREY2K USA Worldwide örgütü, Macau’daki bir hayvan barınağı olan ANIMA ile birlikte bu köpekleri sahiplendirme faaliyeti yürütüyor. Temel hedefleri, hipodromdan kurtarılan köpekleri kalıcı yuvalarına kavuşturmak. Şimdilik birkaç köpeği kurtarmayı başarmışlar.

Hayvan hakları aktivistleri, köpeklerin esir alındığı, zorla çalıştırıldığı, kâr amacıyla yarıştırıldığı ve öldürüldüğü bu ölüm kamplarının bir daha açılmamak üzere kapatılmasına yönelik mücadelelerini sürdürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.