Hayvan hakları örgütleri Bakanlık’taydı: Sokak hayvanlarına dokunmayın!

Hayvan hakları örgütleri ve meslek odaları, büyük tepkilere neden olan yasa tasarısı hakkındaki görüş ve eleştirilerini, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın daveti ile düzenlenen toplantıda dile getirdi. Toplantıya katılan tüm sivil toplum kuruluşları, sokak hayvanlarının, yürürlükteki Hayvanları Koruma Kanunu’nda olduğu gibi, alındıkları sokaklara geri bırakılmaları zorunluluğunun tasarıda da korunması gerektiği yönünde ortak görüş bildirdi.

1 Temmuz’da Türkiye genelinde “Katliam Yasa Tasarısı İstemiyoruz” sloganıyla eş zamanlı düzenlenen protestoların ardından, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın daveti üzerine bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, barolar ve veteriner hekim odaları, tekrar gündeme gelen yasa tasarısı hakkındaki görüş ve eleştirilerini bürokratlara iletti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

Toplantıda görüşlerini ifade eden STK ve Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Komisyonu temsilcileri, tekrar gündeme gelen tasarının kanunlaşması hâlinde, Türkiye’deki tüm sokak hayvanlarının toplatılarak kentlerin dışında tecrit edileceğini ifade ederek, mevcut kanunun esas aldığı “Kısırlaştır-Aşılat-Yerine Bırak” modelinin devam ettirilmesinde ısrarcı oldu. Toplantıya katılan veteriner hekim odalarının temsilcileri de bu modeli savunarak, belediye ve bakanlık kadrolarında nitelikli veteriner hekim istihdamının arttırılarak, yeterli olmayan imkânlar karşısında dışarıdan hizmet alımı protokolleri ile sokak hayvanlarına gereken sağlık hizmetlerinin layığıyla sunulması için STK-kamu işbirliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

STK’lar: Kırmızı çizgimiz ortak yaşam kültürümüz; sokak hayvanları bizimle kalmalı
Toplantı sonunda, toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları, tekrar gündeme gelen tasarının 24. yasama döneminde TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edilen ve TBMM Genel Kurulu’na havale edilen metin olduğunu öğrendiklerini belirterek “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan ve TBMM Çevre Komisyonu’nda tartışılarak kabul edilen tasarı, tekrar gündeme geldi. Tasarı bu hâliyle yasalaştığı takdirde, mahallelerimizde, sokaklarımızda hayvan kalmayacak. Kırmızı çizgimiz ortak yaşam kültürümüz; sokak hayvanları bizimle kalmalı. Bu yöndeki ortak talebimizi bakanlığa ilettik. Hayvan hakları açısından birçok aykırılık içeren tasarı konusundaki eleştirilerimizi ifade ederek tasarının hayvanlar ve hayvan haklarını koruma konusunda, amaç ve maksadına uygun bir şekilde düzenlenmesi için çalıştay talebimizi de bakanlığa ilettik. Tasarı hayvanlar lehine düzenlenene dek gerek parlamento gerekse bürokrasi nezdindeki görüşmelerimizi sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu. Ayrıca toplantıda, tasarı ile ilgili olarak basında yer bulan haberlerin tam anlamıyla gerçeği yansıtmadığı, “Petshop’larda hayvan satışı yasaklanıyor” gibi başlıklar ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi gerektiği ifade edildi.

Toplantıya, Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Komisyonu, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Hayvan Hakları ve Etiği Derneği, Hayvanlara Adalet Derneği, Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD), Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO), Em/Pati Platformu, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Hayvan Hakları Federasyonu gibi STK’ler ve Ankara, İstanbul ve İzmir veteriner hekim odaları, Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) katıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.