Devlet Başkanı Yolsuzluktan 10 Yıl Hapse Çarptırıldı

Brezilya’da hâkim Sergio Moro, eski devlet başkanını, devlete ait petrol şirketi Petroleo Brasileiro’dan (Petrobas) ihale karşılığında Brezilya’nın inşaat devi OAS şirketinden rüşvet almaktan suçlu buldu. Savcılar, Lula’nın 3.7 milyon real (yaklaşık 1.2 milyon dolar) değerinde rüşvet aldığını, bu parayla da Sao Paulo’daki tatil kasabası Guaruja’da bulunan lüks apartman dairesi aldığını ve daireyi yeniden inşa ettiğini söyledi. Lula da Silva bu suçlamayla 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Karara itiraz eden Lula’nın avukatları, temyize başvuracaklarını söyledi. Lula’nın temyiz sonucuna kadar tutuksuz kalacağı bildiriliyor. Lula ise görevini kötüye kullanma suçlamalarını reddetti ve davanın siyasi olduğu olduğunu savundu.

Lula hakkında açılan dört farklı dava daha var. Lula da Silva, 2011’e kadar sekiz yıl boyunca Brezilya’da devlet başkanlığı yaptı. Eski lider, gelecek yıl seçimlerde solcu İşçi Partisi’nden aday olabileceğinin de işaretini verdi.

İki yıl önce patlak veren Petrobas skandalında şirketin açtığı kârlı ihalelerde rüşvet alındığı ve rüşvetin bir kısmının İşçi Partisi de dahil olmak üzere siyasi partilere dağıtıldığı iddia edilmişti.

OAS inşaat şirketinin eski başkanları da Petrobas’tan kazançlı ihaleler almak için yetkililer ve siyasetçilere rüşvet verme suçundan geçen yıl tutuklanmış ve 16 yıl hapse mahkûm edilmişti. (BBC Türkçe)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.