‘İklim Anlaşması’nı onaylayın’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 sonrası Paris İklim Anlaşması’nı onaylamayacağını açıklamasının ardından Türkiye’ye Almanya’dan anlaşmayı onaylama çağrısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 sonrası Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamayacağını açıklamasının ardından Almanya Federal Çevre Bakanlığı arabuluculuk için devreye girdi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Berlin’de yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda Hamburg’da düzenlenen G-20 zirvesinde Paris İklim Anlaşması’na ilişkin sonuç bildirgesini imzalamış olmasının altını çizdi. Seibert, Erdoğan’ın zirveninin bitiminde konuya ilişkin kullandığı ifadelerin Başkanı Donald Trump’ın ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan resmen çekildiği yönündeki açıklama ile kıyaslanamayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 zirvesinin akabinde Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmayabileceğini ima etmişti. Erdoğan, “Gelişmiş ülkeler sınıfında değil, gelişmekte olduğumuz ülkeler sınıfında olduğumuz için bize, oradaki mali yaptırımların karşılanacağı taahhüdünde bulundular. Eğer bu gerçekleştirilirse, parlamentodan geçer, aksi takdirde bu, parlamentodan geçmez. Amerika’nın attığı bu adımdan sonra bizim de şu anda parlamentodan geçmemesi istikametindedir” demişti.

Türk hükümeti, ABD Başkanı Trump’ın İklim Anlaşması’ndan çekilme kararı almasının ardından anlaşmanın onay sürecini askıya almıştı. Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı geçen yıl imzaladı. Anlaşma Meclis’te henüz onaylanmadığı için Türkiye resmi olarak anlaşmanın henüz tarafı değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 sonrası, anlaşmanın onaylanmayabileceğini ima etmişti.

Tartışılan nokta Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olarak sınıflandırılarak iklim anlaşmaları yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde “Yeşil İklim Fonu” olarak adlandırılan finansal yardımlardan yararlanma hakkının olup olmadığı. Bu finansal yardımlar aslında sadece yoksul ülkeler için öngörülüyor.

Almanya Çevre Bakanlığı’ndan bir sözcü Almanya’nın bu konuda “arabulucu” olarak görev yaptığını açıkladı. Sözcü zirve ertesinde bu konuda görüşmeler yürütüldüğünü, Federal Çevre Bakanlığı müsteşarı Jochen Flasbarth’ın ağustos ayında da temaslarını sürdüreceğini duyurdu. Görüşmelerde Türkiye’nin hangi boyutta özel fonlardan finansman kaynağına erişebileceği araştırılıyor.

Hafta sonunda Hamburg’da yapılan G20 zirvesinin sonuç bildirgesinde ABD’nin Paris İklim Değişimi Anlaşması’nı reddettiği, geri kalan 19 ortağın ve bunlar arasında Türkiye’nin ise anlaşmaya onay verdiği yer alıyor.

2015 yılının sonunda üzerinde anlaşılan anlaşma ile küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması amaçlanıyor ve iklimin değişimi ile mücadelede bir kilometre taşı olarak görülüyor. Anlaşma şimdiye kadar aralarında Almanya’nın da bulunduğu 150’den fazla ülkenin parlamentosu tarafından onaylandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.