Hayvansal Beslenmenin Sağlığa Etkileri

Et, yumurta, balık, hayvansal süt ve peynir… Hayvansal ürünlerle beslenmenin sağlığa etkisini yeni videosunda ele alan doktor Suat Erus, vegan olma hikayesini anlattı. Video-sunum, hayvansal ürünler ve sağlık hakkındaki bağlantıyı bilimsel kaynaklarla açıklayan bir özete yer veriliyor videoda.

Röportaj: veganlik.org

Göğüs cerrahlığı yapan Erus’un vegan olma süreci pek karmaşık değil: “Zararları gördüm, 5 dakikada vegan oldum”.

2.5 aydır vegan beslenen Erus’un konuya ilk ilgisi, arkadaşlarının Yulin Festivali paylaşımlarını sorgulayarak başlıyor:

“Köpeklerle ineklerin ne farkı olduğunu günlerce düşündüm durdum. Araştırmalarım beni hayvan zulmünün her çeşidiyle karşılaştırdı ve çok etkiledi.

“Fikirlerim tam olgunlaşmamıştı, ara ara veganlığı araştırıyordum, ama vegan olacağımı hiç düşünmüyordum. Bir türlü de içime sinmiyordu bütün olanlar. Cowspiracy belgeseli ve İnternet’teki bilimsel yayınları keşfedince eksik parçalar tamamlandı”.

Vegan olana dek çok az sebze yiyerek beslendiğini belirten doktor Erus, buna rağmen hiç zorlanmamış:

“Veganlığı bir diyet gibi bir süreç gibi görenler için zor olacaktır. Ben ne zaman hayvansal ürünlerin insan vücudu için olmadığını anladım, ne zaman ki hayvanı yemesen bile hayvancılığın insan ve dünya için zararlı olduğunu anladım, o zaman 5 dakikada vegan oldum. O gün bugündür de aynen devam ediyorum”

Doktor Erus’un kapsamlı bir video hazırlama fikri, çevresinde maruz kaldığı sorular ile ortaya çıkmış:

“Sürekli veganlığın ne olduğunu ve neden başladığımı anlata anlata gizli bir din yaymaya çalışan biri gibi hissettim. Her seferinde aynı şeyleri anlatmamak için belki de en doğrusu bir video oluşturmak diye düşündüm. Böylelikle tüm akrabaları, eşi, dostu da aradan çıkarmış olacaktım”.

Erus aynı zamanda işlenmemiş ürünlerle beslenmeyi de savunuyor: “Sağlık açısından riskli veya kısmi faydalı gıdalar tüketmek yerine, sebze meyve tahıl ve baklagillerin beslenmemizin temeli olması gerek”

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://veganlik.org/hayvansalbeslenme/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.