Aylık üretim düştü

Ekonominin en önemli göstergelerinden biri olarak gösterilen sanayi üretiminde çarklar yavaşlıyor. Mayıs ayında Mayıs ayında Türkiye’de sanayi üretimi aylık olarak yüzde 1.5 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 3.5’te kaldı. Ekonomistler, mayıs ayında sanayi üretiminin aylık yüzde 0.2 daralacağını, yıllık artışın ise yüzde 5’i bulacağını öngörüyordu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı endeksi yüzde 1.7 arttı.

Yıllık bazda ise madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 3.5, imalat sanayi endeksi yüzde 3.1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı endeksi yüzde 6 arttı.

Ana sanayi grupları incelendiğinde, bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 9.4 ile sermaye malında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinde ise bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 54.9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında oldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.