Hayvan Refahının Ekonomisi: Birkaç Kısa Yorum

Gary L. Francione
Çeviri: Berk Efe Altınal

Bazı refahçılar hayvan refahı düzenlemelerinin hayvansal ürünlerin fiyatında artışa sebep olarak talebi azaltacağını ve düzenlemelerin bu yolla hayvanlara yardımı dokunacağını öne sürer.

Bu görüş, söz konusu refahçıların hayvansal tarımın veya refah düzenlemelerinin altında yatan ekonomiyi kavrayamadıklarını gösterir.

Refah düzenlemesi kampanyalarının büyük çoğunluğu standart üretim sürecindeki verimsizliklere dair çözümler sunmakta olduğundan aslında bu düzenlemeler çoğunlukla üretim maaliyetlerinin düşmesini sağlayabilir.

Nihayetinde bir fiyat artışı gerçekleşse bile bu artış genelde talebi etkilemez, çünkü hayvansal ürünlere olan talep çoğu zaman esnek olmayan bir taleptir, yani bu talebin fiyat artışlarından etkilenmediği çok geniş bir aralık vardır ve fiyat artışları çoğu zaman bu aralığın dışına çıkacak büyüklükte olmayacaktır.

Dahası, bir hayvansal ürünün fiyatının yükselmesi tüketicilerin vegan olmasına yol açmaz. Aksine, bir kişinin parası dana eti almaya yetmiyorsa bunun yerine kuzu eti, domuz eti ya da tavuk eti alacaktır. Eğer bunlara da paraları yetmiyorsa tavuk parçaları ya da daha ucuza satın alınabilen işlenmiş etlerden satın alırlar.

Ve günün sonunda refahçıların bütün yapabildikleri endüstrinin niş pazarlar (küçük bir kitleye hitap eden ve yüksek kâr getirisi olan pazarlar) oluşturmasına hizmet etmek olur. Mesela Whole Foods’un “5 Aşamalı Hayvan Refahı Derecelendirmeli” mutlu et reyonları böyledir; bu reyonlarda varlıklı insanlar daha yüksek fiyatlar ödeyerek Whole Foods’a “takdir ve desteklerini” sunan hayvan örgütlerinin onay damgasını bastığı hayvansal ürünleri satın alabilirler.

[Görseldeki yazı: Sevgili John Mackey (Whole Foods Market Genel Müdürü),Aşağıda imza veren hayvan refahı, hayvan koruma ve hayvan hakları örgütleri olarak Whole Foods Market’in Çiftlık Hayvanları Şefkat Standartları hakkında aldığı öncülük etme insiyatifine dair minnettarlığımızı ve desteğimizi belirtmek isteriz. Bu standartların milyonlarca hayvanın hayatlarını iyileştirmesini umuyor ve bekliyoruz. Saygılarımda, Peter Singer]

ABD’de son yıllarda et tüketiminin azaldığını söyleyen refahçılar bu sebeple zaferlerini ilan ediyorlar. Söylediklerine göre bunun sebebi hayvan refahı düzenlemeleri. Bu iddialarının hiçbir dayanağı bulunmuyor. Böyle bir talep düşüşü varsa bile, bununla ilgili olarak daha iyi açıklamalardan biri, et fiyatları aynı kalır ya da artarken ekonomik kriz sebebi ile tüketicilerin alım güçlerinin düşmesi ve refahçıların referans verdiği istatistiklerde hesaba katılan et türlerini satın alamaz hale gelmeleri; ikincisi ise, hayvansal gıdaların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri konusunda kaygıların artmaya başlaması olurdu.

©2014 Gary L. Francione

Kaynak: The Economics of Animal Welfare: Some Brief Comments

http://abolisyonistveganhareket.org/post/162703385291/hayvan-refahi-ekonomisi

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.