“Hava kirliliğindeki artışı yaşam süresini 11 yıl kısaltıyor”

Danimarka’nın Aarhus Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, havadaki kirletici partiküllerin sadece 10 mikrogram artmasının bile beklenen yaşam süresini 9 ile 11 yıl kısalttığını öne sürüyor.

Fosil yakıtların yaptığı karbondioksti ve partikül salımları hava kirliliğine yol açmakla beraber, insanların akciğerlerine yerleşip solunum yolu ve kalp rahatsızlıklarına da sebebiyet vermekte. Bu rahatsızlıklar kronik bir şekilde ilerlediği zaman ise erken ölümlere yol açmakta.

Araştırmayı yöneten Prof. Mikael Skou Andersen ülkelerin fosil yakıt kullanımını düşürmek için güçlü ve tutarlı bir şekilde hava kirliliğini azaltmanın ekonomik yararlarının gösterilmesi gerektiğine inanıyor. Andersen özellikle aratan hava kirliliği ile yaşam süresinin kısalmasından doğacak kayıpların büyüklüğüne dikkat çekiyor.

Yaptığı deneylerde Andersen ve ekibi, 100 bin kişinin yaşam tablolarını inceleyip, şu anki yaş ortalaması ve ölüm oranları ile eşleştirmiş. Yaşam sürelerini daha iyi anlayan Andersen, hava kirliliğini 10 mikrogram artırdığında gerçekleşebilecek uzun dönem etkileri sanal ortamda incelemiş.

Sonuçta hava kirliliğinden etkilenip hayatını kaybeden kişilerin ortalama yaşının 78.9 yaşında olduğunu ve yaşam sürelerinden 9 ile 11 yıl kaybettiği ortaya çıkmış. Andersen daha önceki araştırmalarda ortalama yaşam süresinin 1 ile 2 yıl kısaldığını, kendi testlerine göre kaybedilen yılların daha uzun olduğunu öne sürüyor.

Andersen’e göre yaşam süresinin bu kadar kısalması, ülkeler için ekonomik kayıplar doğuruyor. Yapılan başka bir araştırma ABD’de hava kirliliğinin azaltılması ile kişi başına 7,4 milyon dolar giderin önüne geçildiğini öne sürüyor.

Türkiye’de de 2016 yılında sadece İstanbul’da 150.000 kişi, hava kirliliğine bağlı gelişen bir hastalık nedeniyle sağlık kurumuna başvurmuş ve Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerine göre bu kişiler için 9 milyon TL kaynak harcanmıştı.

2015 yılında yayınlanan “Ödenmeyen Sağlık Faturası-Türkiye’de Kömürlü Termik Santraller Bizi Nasıl Hasta Ediyor” raporu ise sadece kömür yüzünden ortaya çıkan kirliliğin sağlık üzerindeki etkilerinin ekonomik maliyetin ise 2,9-3,6 milyar Euro arasında olduğunu savunuyordu.

Konuya ekonomik bir açıdan bakmak ülke bütçeleri için anlamlı olsa da hava kirliliğinin etkilediği insan sayısı oldukça fazla. Türkiye’de 33 bin 300 kişi hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Bu kişilerin 14 bini kalp krizi, 10 bini felç, 6 bini akciğer kanseri, 3 bin kişi ise KOAH ve solunum yolları hastalıklarından hayatını kaybetmekte.

Bu bireylerin hayatını kaybetmesi ekonomik bir kayıp olabilir ama bu kaybın sevdiklerine manevi etkisi rakamlar ile açıklanamaz.

Kaynak:Phys.org

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.yesilist.com/hava-kirliligindeki-artisi-yasam-suresini-10-yil-kisaltiyor-maliyeti-milyarlarca-artiriyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.