Neler Yiyecek Değildir?

Hayvansal süt ürünleri (hayvansal süt ve hayvansal sütten elde edilen yoğurt, ayran ve benzerleri), tavukların ve diğer kuşların yumurtaları, bal, hayvan eti ve hayvan bedeni ve beden salgılarından elde edilen ya da bunları az ya da çok fark etmeksizin içinde barındıran herhangi bir şey yiyecek değildir. Bunların yanı sıra, üretiminde hayvan emeği kullanılan tarım ürünlerinden de -örneğin arı kovanı kullanılan seracılık ya da maymunlara toplatılan hindistan cevizleri gibi- uzak durmaya gayret etmemiz gerekir.

Bunlar soframıza koyabileceğimiz yiyecekler değil, hayvan sömürüsünün ve şiddetin sonuçlarıdır. Bunları kullanmaya devam etmeyi doğru bulamayız. Hayvanların ölü bedenlerine ya da beden çıktılarına yiyecekmiş gibi bakıp, bunları kullanmamız veya tüketmemiz yanlıştır.

Çünkü, hayvanlar bizim kullanacağımız eşyalar değil, kendi yaşamları olan ve yaşamlarına değer veren varlıklardır. Hayvanlara kendi çıkarlarımız için verdiğimiz tüm zararlar aynı yanlış görüşten kaynaklanır: Hayvanların insan malı ve kaynağı olarak kullanılabileceği fikri. Oysa hayvanların kendilerine ait birer yaşamları olduğunu ve bu yaşama değer verdiklerini, onların bedenlerini kendimize tahsis etmenin, onları eşyalaştırmanın yanlış olduğunu biliyoruz.

Herhangi bir biçimde ve miktarda kullanacağımız her hayvansal ürün(!)le şunu beyan ederiz: “Ben bu ürünün geldiği hayvanı kendi malım ve kaynağım olarak kullanmakta sakınca görmüyorum. Aksine, bu ürünü kullanarak o hayvanın kullanılmasını destekliyorum.”

Peki neleri yemeliyim?

 

~ Baklagiller
~ Tahıllar
~ Sebzeler
~ Yemişler
~ Meyveler
~ Tohumlar
~ Mantarlar

Bu şekilde beslenerek sağlıklı olabilir miyim?
Devamını okumak için tıklayınız: http://www.veganoluyorum.com/Yiyecekler

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.