Teması Hayvan Hakları Olan Hak Odaklı Veri Atölyesi Düzenlendi

Ankara’da Sivil Düşün’ün, 4-5 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği “Sivil Toplum Forumu” etkinliğinde Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği  tarafından hak odaklı veri atölyesi düzenlendi. Hak odaklı veri atölyesinin veri teması ise hayvan haklarıydı.

“Hak Odaklı Veri, Hak Odaklı Veri Araçları , Hak Odaklı Toplanan Veriler (Türkiye), Hak Odaklı Veri Haberciliği Örnekleri (Türkiye), Hak Odaklı Veri Projelerinin İncelenmesi , Hak Odaklı Veri ve Açık Veri İlişkisi (4 Mart #AVG Neden Önemli), Hak Odaklı Veri Kullanımı Açısından İnternet Haber Sitelerinde Yer Alan “Yaşam Hakkı” Haberlerinin Karşılaştırılması” konuları örnek detaylar, araçlar, Türkiye’den güncek çalışmalar ile incelendi ve atölyenin sonunda katılımcılar 4 gruba ayrılarak  hayvanlara yönelik  toplanmış olan ham istismar verilerini işleyerek veri seti oluşturdular.

Atölye, ‘Hak odaklı veri analizleri  karar alma süreçlerinde nasıl kullanılmalı?, Veri toplama, analiz etme hak savunucularının uygulamalarını nasıl şekillendirir? ,Belirli riskleri barındıran veri araçları /teknikleriyle veri aktivistleri nasıl etkileşim içinde olmalı?, Hak odaklı veride genel ilkeler oluşturulabilir mi?’ sorularına yanıt vermeye çalıştı.

ODTÜ’de düzenlenen atölyede , ‘hayvanlara yönelik şiddetin görünürlüğü için veri seti incelemeleri yapıldı, hak odaklı veri işleme uygulama atölyesi düzenlendi.

Hayvanlara yönelik katliamlar medya dili üzerinde analiz edilerek, alternatif haber dili pratiği yapıldı. Atölyede hak odaklı verinin ne olduğunun, bu tarz verilerin toplama teknikleri ve araçlarının, İnternet sitelerindeki yaşam hakkı temalı haberlerin ve hak odaklı veri- açık veri ilişkisi tartışıldı.

Atölyenin sunumu:

 

5 uygulamadan oluşan atölye çalışma dosyası:

https://docs.google.com/document/d/1HMD8K0oM2Dq6H3HMEQfEUGAK-ZgFi8KPkLNL7bPMP14/pub

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.verigazeteciligi.com/temasi-hayvan-haklari-olan-hak-odakli-veri-atolyesi-duzenlendi/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.