Asker zehirlenmeleri ile ilgili bir subay tutuklandı

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki gıda zehirlenmesine ilişkin soruşturma kapsamında açığa alınan ve tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 3 subaydan biri tutuklandı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığının Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’ndaki gıda zehirlenmesine ilişkin yürüttüğü iki soruşturma kapsamında açığa alınan üst rütbeli 6 askerden 4’ü öğle saatlerinde ifade için Savcılığa çağrıldı. Savcılıktaki sorgularının ardından bir asker serbest bırakıldı. Diğer 3 asker ise tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen askerlerden subay olduğu öğrenilen biri tutuklandı. Subay olan diğer 2 asker ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Manisa’da Mayıs ve Haziran ayları ayı içinde üç kez meydana gelen zehirlenme vakaları sonucu binlerce asker hastaneye kaldırılmış, 23 Mayıs’ta yaşanan zehirlenmelerde er Hüsnü Özel kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Bir askerin yaşamını yitirmesinin ardından Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in “Her türlü tedbir alınıyor” açıklamasının ardından 17 Haziran’da en az 731 asker daha zehirlenme nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

 

Başlatılan soruşturma kapsamında kamuoyu baskısı ile Rota Yemekçilik isimli yemek şirketinin almış olduğu 12 kamu ihalesinden sadece biri iptal edildi. Yine yemek şirketinin genel müdürü Ahmet Türkmen ile birlikte şirketin çalışanlarından oluşan 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı zamanda daha önce gözaltına alınan 6 üst rütbeli asker serbest bırakılmıştı.

Soruşturmanın devam ettiği sırada Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Şevki Güvenç görevden alındı. Albay Güvenç, EDOK Komutanlığı görevine çekildi. (DİHABER)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.