Sivas Katliamı 24. Yılında Anıldı

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta katledilenler, dün 24. yılında Sivas’ta Madımak Otel’in önünde anıldı. Binlerce kişi, “Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca alanda “Dersim için Maraş için Çorum için Sivas için insanlık için” yazılı bir pankart açıldı.

Bianet’te yer alan haberde, yürüyüşe HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Milletvekili Müslüm Doğan, Mahmut Toğrul, Erdal Ataş, Alican Önlü, HDP MYK Üyeleri Çilem Küçükkeleş ve Ali Kenanoğlu’nun yanı sıra CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suruç’ta öldürülen gençlerin aileleri de katıldı.

Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda HDP ve CHP’li vekillerin tutuklanmasına tepki gösterilirken, 116 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya dayanışma mesajları gönderildi.

Sivas Valisi Davut Gül başkanlığındaki bir heyet de Madımak Oteli ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Semah’ın ardından söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Kani Kaplan, “Adaletin olmadığı Adalet Sarayları yapılıyor. Bizler buraya o sarayların içine adalet getirmek için geldik. Bizler Sivas’ın ışığını söndürmemek için, Madımak’ın Utanç Müzesi olması için geldik. Madımak Oteli’nde katledilen 33 canımız için adalet istiyoruz” dedi.

Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir, “Bu ülkede adalet için yürünmediği günler istiyoruz” diye konuştu. Demokratik Alevi Dernekleri adına Dursun Demirtaş da “Diğer katliamlarla yüzleşilseydi Madımak katliamı olmazdı” dedi.

Sivas katliamında hayatını kaybedenler

Muhibe Akarsu – (35 yaşında, misafir), Muhlis Akarsu – (45 yaşında, sanatçı), Gülender Akça – (25 yaşında, sanatçı), Metin Altıok – (52 yaşında, şair, yazar), Ahmet Alan – (22 yaşında, sanatçı), Mehmet Atay – (25 yaşında, gazeteci), Sehergül Ateş – (30 yaşında, sanatçı), Behçet Aysan – (44 yaşında, şair), Erdal Ayrancı – (35 yaşında, yönetmen), Asım Bezirci – (66 yaşında araştırmacı, yazar), Belkıs Çakır – (18 yaşında, sanatçı), Serpil Canik –(19 yaşında, sanatçı), Muammer Çiçek – (26 yaşında, aktör), NesimiÇimen – (67 yaşında, şair, sanatçı,), Carina Cuanna – (23 yaşında, Hollandalı gazeteci), Serkan Doğan – (19 yaşında, sanatçı), Hasret Gültekin– (23 yaşında şair, sanatçı), Murat Gündüz  – (22 yaşında, sanatçı), Gülsüm Karababa –(22 yaşında, sanatçı), Uğur Kaynar – (37 yaşında, şair), Asaf Koçak – (35 yaşında, karikatürist), Koray Kaya – (12 yaşında, çocuk), Menekşe Kaya – (17 yaşında, sanatçı), Handan Metin – (20 yaşında, sanatçı), Sait Metin – (23 yaşında, sanatçı), Huriye Özkan – (22 yaşında, sanatçı), Yeşim Özkan – (20 yaşında, sanatçı), Ahmet Öztürk – (21 yaşında, otel görevlisi), Ahmet Özyurt – (21 yaşında, sanatçı), Nurcan Şahin – (18 yaşında, sanatçı), Özlem Şahin – (17 yaşında, sanatçı), Asuman Sivri – (16 yaşında, sanatçı), Yasemin Sivri – (19 yaşında, sanatçı), Edibe Sulari – (40 yaşında, sanatçı), İnci Türk – (22 yaşında, sanatçı), Kenan Yılmaz – (21 yaşında, otel görevlisi).

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.