HDP Adalet Yürüyüşü’nü Ziyaret Edecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları haberi davasında “casusluk” suçlamasıyla tutuklanmasının ardından Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne katılacakları açıkladı.

HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Eş Genel Başkan Yardımcıları Saruhan Oluç, Sezai Temelli,MYK üyelerimiz Beyza Üstün, Murat Mıhçı, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, milletvekillerimiz Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk‘ün 3 Temmuz’da Adalet Yürüyüşü’ne destek ziyaretinde bulunacaklarını belirtildi.

Dihaber’e konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, yarınki programla ilgili şunları söyledi:

“Heyetimiz kurum temsiliyeti bulunan arkadaşlarımızdan oluşacak. Belirlenen buluşma noktasında destek beyanında bulunacağız. Kısa bir açıklamaya yapılacak. Heyetimiz adına eş genel başkanımız açıklama yapacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir açıklama yapacak diye düşünüyoruz. Sembolik olarak 5-10 dakikalık bir yürüyüşün ardından da heyetimiz ayrılacak.”

“HDP gibi ülkenin üçüncü büyük partisinin böyle bir sivil itaatsizliğe evrilmesini öngördüğümüz, istediğimiz bir yürüyüşe kayıtsız kalması mümkün değil” diyen Yıldırım, önemli bir kitlesel katılım noktasında tartışmaların yürütüldüğünü ancak henüz netleşen bir karar olmadığını söyledi.

HDP’nin aralarında Eş Genel Başkan ve vekilliği düşürülen eski Eş Genel Başkanı’nın da olduğu 11 milletvekili hala tutuklu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.