Hayvan hakları savunucularından yeni yasa tasarısına tepki

Hayvan hakkı savunucuları, özellikle sahipsiz hayvanların yaşam haklarını tehlikeye sokacak 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun bazı maddelerinin değiştirilmesi ile ilgili hazırlanan yasa tasarısını yurdun dört bir köşesinde eşzamanlı olarak protesto etti.

Protesto düzenlenen yerlerden bir tanesi de Kadıköy İskele Meydanı oldu. Yasa tasarısının geri çekilerek, sivil toplum kuruluşları, barolar, meslek örgütleri gibi konunun tarafı kurumlarca yeniden müzakere edilmesini talep eden grup, “Katliam yasa tasarısını istemiyoruz” şeklinde pankart açtı. Alkış, slogan ve ıslıkların yükseldiği eylem sırasında, eylemciler “Katliam YasaTasarısı İstemiyoruz”, “Hayvan deneyi cinayettir” şeklinde slogan attı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu adına basın açıklamasını Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonfed) Başkan yardımcısı Şebnem Aslan ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği üyesi Burak Özgüner okudu. Yasa tasarısı maddelerine değinen Şebnem Aslan “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılması için Orman Su İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan, özellikle sokak hayvanları için ‘sürgün’ ve ‘ölüm’ içeren yasa tasarısı, katliamlara sebep olmadan çekilmeli ve yeniden hazırlanmalıdır” dedi. Yasa tasarısının sokak hayvanlarının okul, hastane, ibadethane, çocuk oyun alanı gibi alanlara bırakılması yönünde bir hüküm içerdiğini belirten Aslan, “Nüfusun yoğun olmadığı, bu alanların bulunmadığı alanlar nerede var soruyoruz. Bu ‘şehirlerdeki bütün hayvanlar yok edilecek’ anlamına gelmektedir” dedi.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği üyesi Burak Özgüner ise hayvan parkları ve sirk gibi yerlere değinerek “21. yüzyıl gibi etiğin geliştiği bir çağda hayvanların eğlence unsuru olarak kullanılması ve topluma bu şekilde tanıtılması ahlaken kabul edilebilir değildir. Hayvanların esaret altında tutulduğu tesislerin kademeli olarak kapatılması ve tüm hayvanların özgürce yaşaması esas alınmalıdır. Hiçbir hayvan kaderine terk edilemez” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.