Rapor|’Verileri bulmak zor, hükümet verileri kolayca kullanılamıyor, açık lisanslanma nadir uygulanıyor”

2017 Açık Hükümet Verilerinin Nihai Durum Raporu Türkçeye çevrildi. Open Knowledge Foundation tarafından hazırlanan rapor Küresel Açık Veri Endeksi 2016/2017 sonuçlarını ve süreçte edinilen tecrübeleri kapsıyor. Rapor Pınar Dağ tarafından çevrildi, Işıl Yarımoğlu ve Onur Hüseyin Teksan tarafından editörlüğü yürütüldü.

2017 Açık Hükümet Verilerinin Nihai Durum Raporu’nun içerik kısmında, “Küresel Açık Veri Endeksi (KAVE) – diyalog yoluyla açık verilerin durumunun iyileştirilmesi, 2017’de açık verilerin durumu, Verileri bulmak zor (hatta imkansız), Hükümet verileri kolayca kullanılamıyor, Açık lisanslanma nadir uygulanıyor ve standart eksikliği nedeniyle risk altında, Diyalog yoluyla daha iyi veri elde etmenin yollarını oluşturma, KAVE aşamaları boyunca kimlerle iletişim kurulacağını yeniden düşünme, KAVE aşamaları boyunca kitlelerle aktif olarak erişimi arttırma, Veri yayıncıları ve veri kullanıcıları için hedef odaklı geri bildirim geliştirme ve sonuç” bölümü yer aldı.

Raporun sonuç bölümünde, “Bugüne kadar, hükümetler tarafından kamuya açık veriler ve veri kullanıcılarının ihtiyaçları arasında bir uyumsuzluk oldu hep. Hükümet bilgi sistemleri, farklı kitlelerin yaratıcı bir şekilde kamu kurumlarıyla etkileşim kurmak için  verileri kullandıkları bir alandır. Verilerin arzı ve talebi arasındaki uyumsuzluğu gidermek için daha yakın bir diyalog ve karşılıklı kabul gerekiyor. Bu rapor, KAVE’nin bu diyaloğu nasıl gerçekleştirdiğine ve teşvik ettiğine dikkat çekiyor.”

“Küresel Açık Veri Endeksi (KAVE) 2016/17 ile edindiğimiz deneyimimize dayanarak, üç sorunlu alan teşhis ettik: veri bulmak zor; kullanıcı dostu değil, ve nadiren açık lisanslı. Kamu diyaloğu safhasında, KAVE, veri kullanıcılarının ve hükümetlerin sonuçlarla etkileşim içinde bulunmasına, girişleri düzeltmesine ve böylece birbirlerinden sorunun çözümünde rol oynamalarını sağladı. Görüldüğü üzere kamuoyu ile diyalog bu alanların her üçüne doğru ilerlemeyi kolaylaştırabilir ve katılımcılar tarafından  bu çalışmaların son derece anlamlı ve önemli oldukları da anlaşılmıştır. Yine de, kamusal diyalog için ortam  yaratmak ve ileriye dönük bir şekilde devam etmek kolay değildir.

Ortaya çıkan sorular şunları içermekte:

● Kimler diyalog sürecine katkıda bulunabilir ve nasıl olur?

● Her paydaş için fayda ne olur?

● KAVE’nin hangi yönleri paydaşlar için önemli?  

● KAVE sonuçları en iyi , en anlaşılır nasıl ifade edilmeli? Sunulmalı?

 

Raporun Türkçesine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü 2017 Mezunu. 2016'da Veri Gazeteciliği dersi aldı. 2016 Küresel Açık Veri Endeksi'nin Türkiye bölümüne katkıda bulundu. 2017'den beridir Dağ Medya'nın düzenlediği Veri Gazeteciliği ve Veri Görselleştirme atölyelerinde veri kazıma üzerine sunumlar yaparak, atölyelerin düzenlenmesine katkıda bulunuyor. Veri Gazeteciliği ve Açık Veri üzerine çeviriler yapıyor. Dağ Medya'da 26 Haziran -26 Ağustos tarihleri arasında Veri Muhabirliği stajı yapmakta.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.