Hüda Kaya: Ayrım gözetmeyen bir adalet talebi yürekten sahiplenilir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 14. gününe giren Adalet Yürüyüşü’nü ve HDP’nin katılımını konuştuk. Kaya Kandıra’ya geçiş güzergahı üzerinde yürüyüşe sembolik bir katılım olacağını hatırlattı.

“Ahmet Türk ve bir grup arkadaşımızla orada sembolik bir katılım olacağı kamuoyuyla paylaşıldı.”

Bianet’te yer alan haberde, Adalet Yürüyüşü’nün ne kadar kuşatıcı olursa o kadar anlamlı olacağını belirten Kaya, CHP çevrelerinde HDP’nin katılımıyla ilgili endişeli bir yaklaşım olduğunu da vurguladı, bu yaklaşımı eleştirdi.

“CHP çevrelerinden ve CHP’ye destek verdiğini ifade eden farklı devletçi çevrelerden endişeli bir yaklaşım görüyoruz. Dar kapsamda, sadece kendileri için talep ettikleri adaleti seslendirip İstanbul’da nihayete erdirebilecekleri bir yürüyüşü hedefleyen ve arzu eden bir kesim var. Zaman zaman böyle bir dil yansıyor.

“Başta Kürtler olmak üzere, HDP’li çevrelere yaklaşımında, tavrında, tutumunda, söyleminde bugüne kadar ortaya koydukları tutumdan dolayı ciddi bir endişe ve mesafe olduğunu ben görüyorum.

“CHP HDP’nin ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı politik lincin, haksızlığın, hukuksuzluğun bugün bu noktalara gelmesinin en önemli müsebbiplerindendir.

“Kendi vekillerinin içeriye alınmasından sonra böyle adalet eksenli, adalet söylemli bir yürüyüş başlatılması da anlamlı olmakla beraber, CHP sebep olduğu vebali temizleyecek ne bir söylem içerisinde ne bir niyet içerisinde. Böyle bir pratiği yok. Ben bu talebi bizzat Türkiye’nin her köşesinde insanlardan görüyorum.

Hüda Kaya kamuoyunun beklentisinin ise farklı olduğunu söyledi.

“Eğer adalet herkes içinse ve bu hepimizi kuşatacaksa anlamlıdır ve tarihidir.

“Sadece kendilerinin başına geldikten sonra o çıkmazdan kurtulmak için adalet talebini seslendiriyorlarsa bunun hiçbir şekilde Türkiye toplumunda, kamuoyunda karşılığı olmayacak, diye tepkiler alıyoruz.

“Beklenen şudur: İstanbul’a yaklaşılıyor. Bir adım atıldı. Bunu tarihe en güzel biçimde kaydetmek istiyorlarsa ve adalet talebinde gerçekten samimilerse, ama sadece bir kesim için değil, Türküyle Kürdüyle herkes için adalet istiyorlarsa… Hangi inançtan, mezhepten, düşünceden, ideolojiden, dilden olursa olsun hiç ayırt etmeksizin bir adalet talebi yürekten sahiplenilir ve İstanbul’a böyle bir mesaj ile girilirse beklendiklerinin üzerinde bir karşılık görebilirler.

“Dolayısıyla tekçiliğin politikasını, pratiğini, programını yapan bir parti olmaktan öte 80 milyon insan için; herkes için adalet istiyorum diyorsa CHP; o zaman toplumsal bir karşılığı olacaktır.

“Ve geçmişteki bozuk sicilini temizleyebilecek bir özeleştiri mahiyetinde bir adım olabilir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.