Photo Credit To  Ömer Tevfik Erten, 2017 İstanbul Onur Yürüyüşü

Garo Paylan, 15. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde yaşanan hak ihlallerini Meclis’e taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 15. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün engellenmesine ve kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle soru önergesi hazırladı. Vekil Garo Paylan soru önergesinde, 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nin İstanbul Valiliği’ne yaptığı bildirim ve görüşme talebinin yanıtsız kalmasına, yürüyüşten bir gün önce valiliğin yürüyüşe izin vermediğini açıklamasına dikkat çekiyor. Ayrıca soru önergesi,  LGBTİ’leri tehdit ettiği için davası süren ve 6 yıl 1 ay hapis istemiyle yargılanan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican’ın, bu yıl düzenlenen Onur Yürüyüşü’ne dair sürdürdüğü nefret söylemini de hatırlatıyor.

25 Haziran günü gerçekleşen Onur Yürüyüşü’nde Taksim Meydanı’nda toplanıp yürüyüşün barışçıl bir biçimde geçmesini isteyenlere, kolluk kuvvetlerinin yanı sıra Alperen Ocakları mensubu kişiler de saldırdığının altını çizen önerge, yürüyüşe katılmak için gelenlerin gözaltına alındığını ifade ediyor.

Garo Paylan’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için hazırladığı soru önergesinde Türkiye’de yıllarca barışçıl bir biçimde gerçekleşen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün Valilik tarafından yasaklanmasının asıl gerekçesini, LGBTİ aktivistlerin maruz kaldığı kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesinin gerekçesini, yürüyüşe katılan aktivistlerin ve avukatların hangi gerekçe ile gözaltına alındığını soruyor.

Ayrıca, kolluk kuvvetlerine LGBTİ’lere yönelttikleri nefret söylemleriyle ilgili soruşturma açılıp açılmadığını ve Onur Yürüyüşü’nün engellenmesinin, LGBTİ’lerin maruz kaldığı nefret suçlarının artmasına neden olup olmayacağı da soruldu.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın Meclis’e taşıdığı 15. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde yaşanan hak ihlallerine ilişkin soruların tam metni ise şöyle:

-Türkiye’de yıllarca barışçıl bir biçimde gerçekleşen, herhangi bir “güvenlik tehdidi” oluşturmadığı gibi adli vakaların da yaşanmadığı LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün Valilik tarafından yasaklanmasının asıl gerekçesi nedir?
-Hükümet, daha önceki yıllarda engel olmadığı Onur Yürüyüşü’ne karşı tavrını 2015’ten bu yana neden değiştirmiştir?
-LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmek için gelen vatandaşlara kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesinin gerekçesi nedir?
-Yürüyüşe katılmak isteyen vatandaşlara saldıran Alperen Ocakları mensubu kişiler kimlik tespiti ile serbest bırakılırken, LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmak için gelenler hangi sebeple gözaltına alınmışlardır?
-Gözaltına alınan vatandaşlara yardımcı olmak için müdahil olan avukatların gözaltına alınma gerekçesi nedir?
-LGBTİ+ bireylere karşı, kolluk kuvvetlerinin nefret söylemleriyle ilgili soruşturma açılmış mıdır?
Yürüyüşün engellenmesinin, LGBTİ+ bireylerin maruz kaldığı nefret suçlarının artmasına neden olabileceğini düşünüyor musunuz?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.