Dünyada 1 dakika içerisinde 1 milyon plastik şişe satılıyor, bu rakam 2021 yılında %20 artmış olacak

Yıllık plastik şişe üretiminin dünya genelinde 2021 yılına kadar yarım trilyonu geçeceği düşünülüyor. The Guardian’da yer alan habere göre, dünya genelinde 1 dakika içerisinde 1 milyon plastik şişe satılıyor ve bu rakam 2021 yılında %20 artmış olacak.

Plastik şişe atıklarının iklim değişikliği kadar tehlikeli olduğunu belirten habere göre plastik şişe kirliliğinin en ciddi boyutta olduğu ülke Çin. Çin’de 2016 yılında 738 milyar şişe su satılmış.

Peki Türkiye’de durum ne?

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği’nin rakamlara göre 2015 yılında kişi başı tüketilen pet ve cam şişelerdeki su miktarı 60 litre. Bunun ne kadarının pet şişe olduğu belirtilmemiş, tahmini en az 50 litresinin plastik şişe olduğu öngürülüyor.

Dünya genelinde plastik atıkların geri dönüşüm oranı çok düşük, ve bu atıklar okyanusa karışarak ekosistemi ciddi şekilde tehdit ediyor ve tüm canlıların sağlığını tehlikeye atıyor. Bunu engellemenin tek yolu plastik kullanımını azaltmak.

Genel olarak paketli ürün tercih etmeyerek; plastik poşet kullanmayarak, plastik şişelerde içecek ya da su almayarak, kupa taşıyarak bu plastik kirliliğe karşı mücadele edebilir önerileri de veriliyor.


The Guardian’daki haberi : https://www.theguardian.com/…/a-million-a-minute-worlds-pla…

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği’nin verilerine ise buradan ulaşabilirsiniz: http://www.suder.org.tr/sektor.html

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.