‘Dışarıdaki Gazeteciler’, tutuklu gazeteciler için sosyal medyada kampanya başlattı

‘Dışardaki Gazeteciler’ 24 Temmuz sansürün kaldırılışının yıl dönümünde görülecek olan Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının davasına çağrı yapmak amacıyla sosyal medyada bir kampanya başlattı. #HaberinVarMı ve #GazetecilereÖzgürlük hashtag’i ile yapılan paylaşımlarda Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde görülecek davaya çağrı yapıldı.

Gazeteciler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın tutuksuz yargılamanın esas olması gerektiğini savundukları konuşmalarını hatırlattı, “Biz de öyle düşünüyoruz. Gazetecilere özgürlük” dedi.

Twitter’da ‘HaberinVarMı’, ‘GazetecilereÖzgürlük’ ve ‘AhmetŞıkaÖzgürlük’ etiketleri altında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Bekiz Bozdağ’ın tutuklu yargılamaları eleştiren konuşmalarının yer aldığı dört video paylaşıldı.

‘Dışarıdaki Gazeteciler’, 180 gündür tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık için özel bir video hazırladı.

Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde yaptığı bir konuşmada“İnsanlar sadece Gülen Cemaati ile ilgili kitap yazma hazırlığında olduğu için tutuklandı” sözlerine yer verilen videonun sonunda “Biz de öyle düşünüyoruz. Ahmet Şık’a özgürlük” mesajı paylaşıldı.

161 Gazeteci ve Medya Çalışanı Cezaevinde

Türkiye’de basın özgürlüğü açısından tablo karanlık. Türkiye Gazeteciler Sendikasının verilerine göre şu anda 161 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde bulunuyor.

Gazetecilere dönük baskılar, saldırılar, sansür her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 839 gazeteciye haberleri nedeniyle dava açıldı, 157 yayın organı kapatıldı, 14 yayın yasağı kararı verildi, 189 gazeteci sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı, işini kaybeden gazeteci sayısı 10 bini aştı, pek çok yabancı gazeteci sınırdışı edildi, üç basın merkezine polis baskını yapıldı.

Yine Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye, 180 ülke arasında 155. sırada yer alıyor. “Gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler” kategorisinde yer alan Türkiye’nin “kara liste” olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelerin arasına girmesine ise sadace dört sıra kalıyor. Endeksle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’ye özel bir bölüm ayıran kuruluş, Türkiye’yi “en ürkütücü ülkelerden biri” olarak tanımlamıştı. Kuruluş ayrıca, Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine dönüştürdüğünü” vurgulamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir