Türkiye’de 26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisi kayboldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıktığına dikkat çekerek, “Tarım topraklarını kaybediyorsak bu suç hepimizindir. Herkes bunun sorumluluğuyla hareket etmeli. Toprağın feryadını herkes duymalı. 26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz” dedi.

Bayraktar, dün yaptığı yazılı açıklamada, 11 Haziran 1945 tarihinde kabul edilen “Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu” dolayısıyla her yıl 11 Haziran tarihini takip eden ilk pazar gününün Toprak Bayramı olarak kutlandığını, bu yıl bu tarihin 18 Haziran gününe denk geldiğini kaydetti. Bu vesileyle tarım topraklarında yaşanan kaybın altını çizen Bayraktar, Türkiye’nin tarım arazisinin 1990 yılında 27 milyon 856 bin hektar iken, aradan geçen 26 yılda 4 milyon 93 bin hektar azalmayla 2016 yılında 23 milyon 763 bin hektara indiğine, bu dönemde tarım arazilerinin yüzde 14,7’sinin kaybedildiğine dikkat çekti.

Bayraktar, şunları kaydetti: “Ülkemiz dünyada toprak rezervi en fazla azalan 20 ülkeden biri. İşlenen tarım alanı içinde hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen, birinci sınıf tarım arazisinin payının sadece yüzde 6 olduğunu göz önünde bulundurursak, tarım arazisi açısından çok da zengin olmadığımız ortadadır. Bu bilinçle hareket etmeli, tarım arazilerimizi çok iyi korumamız gerekirken, tarım arazilerimiz geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkıyor.”

Bayraktar, aklıselimin galip gelerek, kamuoyunda Üretim Reformu Paketi olarak bilinen kanun tasarısından zeytinlik ve meralarla ilgili düzenlemenin çıkarılmasının son derece yerinde bir karar olduğunu ifade etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verimli tarım arazilerini korumak için 141 büyük ovayı sit alanı ilan ettiğini de hatırlatan Bayraktar, “Bakanlık geçen günlerde bu ovalara 51 ova daha ekledi ve sayıyı 192’ye çıkardı. Bunu toprağı korumak için atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Bütün ovalar bu kapsama alınmalı ve korunmalıdır” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir