Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde kuşların kumları çalınıyor

Osmaniye Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde, kuş fotoğrafları çeken, doğa fotoğrafçısı Ali Murtaza Doğan ve Özgür Kalay, yavru kuşlara sahip çıkıyor

Eski Kırmıtlı Belediye Başkanı ve Doğa Fotoğrafçısı Ali Murtaza Doğan, nesli tükenme tehlikesi altındaki kuşlar için uğraşıyor. Osmaniye’de tarihi kalıntıların bulunduğu bölgede Kastabala ve Karatepe antik kentleri var. Çevrede korunması gereken çok sayıda tarihi eser bulunuyor. Kastabala doğal, tarihsel, kültürel bir zenginlik havzası. Bölgede aynı zamanda kuş cenneti de bulunuyor.

Kuş cenneti, Kastabala içerisinde bulunan nesli tehlike altında olan kuşların barındığı bir alan.  Yalı kuşu, çapkın, yedi tür balıkçı, birçok ötücü ve su kuşlarını barındıran bir bölge.

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından olan Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde Ali Murtaza Doğan’ın yaptığı gözlemlere göre yaz ve kış göçmenleri olarak toplam 236’e yakın kuş türü bulunuyor.

Nehir yataklarında kum alımı yasak 

Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde kuş gözlemleri ve fotoğraf çekimi yaptığını söyleyen Doğan, nehir yataklarında kum alımının yasak olmasına rağmen kum alındığını ve buralarda yuva yapan arı kuşuna zarar verdiklerini söyledi. Bayram öncesi (Arife günü) fotoğraf çekimi yaptığı esnada alanda kaçak kum alan bir vatandaş tarafından arı kuşuna ait yuvanın bozulduğunu ve beş arı kuşu yavrusunun yuvadan yere düştüğünü gördüğünü söyledi.

Tüyü bitmemiş beş yavruyu yerde gördüğünde çok üzüldüğünü ve onlara bir yuva yaptığını anlatan Doğan, “Türkiye’de üç yalıçapkını türünün yıl boyunca görülebileceği tek yer burası. Leylek, arı kuşu, arı şahini, kara çaylak, şahin ve su kuşları gibi yaz kış göçmenleri olmak üzere 236’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan bir bölge. Kaçak olarak kum alanlar 5 yavru arı kuşunun yuvasız kalmasına neden oldu. Zaman zaman bu tür olaylarla karşılaşıyoruz” dedi.

Kum alımı kuşların yavrularının yuvasının bozulmasına neden  oluyor 

Kaçak kum alımı nedeni ile kuşların yuvalarının bozulmuş olduğunu fark ettiklerini kaydeden Doğan, “Bizler burada gezerken, bu yavrulara rastlamasaydık yavru kuşlar öleceklerdi. Arkadaşım ile birlikte bozulan yuvayı yeniden yaptık. Herkes bu doğa harikasının korunması konusunda daha dikkatli olmalı” diye konuştu.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.