İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Gülmen ve Özakça İçin İlan Verenlere Tehdit

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle 112 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için üç gazeteye ilan veren 111 kişiyi ve ilanı yayınlayan Cumhuriyet, Hürriyet, BirGün ve Evrensel gazetelerini tehdit etti:

“Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız? Peki, terör örgütlerine cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar?”

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerindeki 111. Günü olan dün, 111 aydın, sanatçı, akademisyen, insan hakları aktivisti, Hürriyet, Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerine “Nuriye ve Semih Ölmesin. Çalışma Hakları Geri Verilsin” başlıklı bir çağrı metni ilanı vermişti.

“Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız?”

Dün akşam ilana Twitter’dan tepki gösteren Süleyman Soylu, haklarında hiçbir hüküm bulunmamasına rağmen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için “DHKP-C mensupları” ifadesini kullandı:

“Bugün bir takım gazetelerde DHKP-C terör örgütünün talimatlarına eksiksiz uyan, bu örgütün mensupları için, gerçekleri saptırarak ilan verenler, Başınıza gelen en ufak olayda yardım istediğini polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz, Savcılara ve hakimlere de güvenmiyorsunuz. Ancak terör örgütü üyelerine güveniniz sonsuz!  Hepimizin devletini terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek,  suçlu göstermek için yola çıkanlar… Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız? Peki terör örgütlerine cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar?”

Çağrı metninde ne denilmişti?

“Nuriye Gülmen ve Semih Özakça OHAL kararnamesi ile işten atılan beş bin akademisyen, elli bin öğretmen ve yüz elli bin çalışandan sadece ikisi. İşe geri dönme talebiyle açlık grevine gittikleri için cezaevine atıldılar. 111 gündür açlar. Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir.”

111 imzacı kim?

Akın Birdal, Ataol Behramoğlu, Atilla Dorsay, Arif Sağ, Ayşe Kulin, Aslı Erdoğan, Ayşe Semiha Baban, Ahmet Ümit, Ayşegül Tözeren, Ayşenur Arslan, Av Gürkan Altun Bursa Barosu Başkanı, Av Zafer Kazan Sakarya Barosu Başkanı, Av Polat Balkan Antalya Baro Başkanı, Av Veli Küçük Adana Barosu Başkanı, Av Hakan Canduran Ankara Barosu Başkanı, Ali Haydar Hakverdi, Barış Atay, Barış Bıçakcı, Burhan Sönmez, Bülent Emrah Parlak, Bülent Erkmen, Barış Yarkadaş, Buket Uzuner, Banu Güven, Barış Pirhasan, Can Dündar, Cahit Berkay, Celile Toyan, Deniz Türkali, Defne Halman, Edip Akbayram, Erdal Erzincan, Ece Yörenç, Elif Şafak, Eşber Yağmurdereli, Ezel Akay, Emrah Serbes, Ercan Kesal, Ersan Uysal, Füsun Demirel, Ferzan Özpetek, Filiz Kerestecioğlu, Fatoş Güney, Fatih Portakal, Fuat Saka, Füsun Erbulak, Grup Yorum, Gencay Gürsoy, Gülriz Sururi, Güvenç Dağüstün, Gökçer Tahincioğlu, Hayko Cepkin, Halil Ergün, Hüseyin Turan, Hasibe Eren, Hale Soygazi, Hüsnü Arkan, İlyas Salman, Ilkay Akkaya, Jehan Barbur, Jülide Kural, Korkut Botatav, küçük İskender, Levent Üzümcü, Lale Mansur, Latife Tekin, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Müjde Ar, Menderes Samancılar, Müjdat Gezen, Macit Koper, Metin Bakkalcı, Merdan Yanardağ, Mehmet Aksoy, Mazlum Çimen, Melike Demirağ, Murat Belge, Nejat Yavaşoğulları, Nurdan Gürbilek, Nebil Özgentürk, Necmiye Alpay, Nazım Alpman, Orhan Aydın, Orhan Alkaya, Ömer Türkeş, Özgür Mumcu, Özcan Alper, Pelin Batu, Rutkay Aziz, Sıla Gençoğlu, Selçuk Yöntem, Selçuk Kozağaçlı, Sabahat Akkiraz, Seray Şahiner, Sinan Tuzcu, Sevinç Erbulak, Suavi, Sema Kaygusuz, Şevket Çoruh, Şebnem Korur Fincancı, Tanıl Bora, Türkan Elçi, Tayfun Atay, Tolga Sağ, Tilbe Saran, Ufuk Uras, Yasemin Göksu, Zülfü Livaneli, Zeynep Tanbay, Zuhal Olcay.

 

Gülmen ve Özakça Süreci

Nuriye Gülmen 6 Ocak 2017’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Konya Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edildi.

Semih Özakça 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Mardin’deki öğretmenlik görevinden ihraç edildi.

Gülmen 9 Kasım 2016’dan, Özakça 23 Kasım 2016’dan beri oturma eylemi yapmak üzere Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeydi.

9 Mart 2017’de açlık grevine başladılar.

Ankara’da İnsan hakları Heykeli’nin bulunduğu Yüksel Caddesi’nde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar.

En son 22 Mayıs’ta gözaltına alındılar, 23 Mayıs’ta tutuklandılar.

Yorumlar

yorumlar

Post source : dağ medya, bianet, evrensel, içişleri bakanı

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir