Onur Yürüyüşü bu yıl da polis engeline takıldı

Polis, Dün 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için İstanbul Beyoğlu’nda toplanan hak savunucularının, gökkuşağı bayrağı taşıyanların İstiklal Caddesi’ne girmesine izin vermedi. Gözaltına alınanlar oldu.

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenen 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü polisin aktivistlerin toplanmasına izin vermemesi nedeniyle Onur Haftası Komitesi herkese bulunduğu yerde basın açıklamasını okuması için çağrı yaptı. Beyoğlu’nun birçok noktasında basın açıklaması yapıldı.

Cihangir meydanda bir grup büyük bir döviz açtı ancak polis biber gazıyla saldırdı. Alperen Ocakları üyeleri Cihangir’de bir gruba saldırdı. Polis saldırganları gözaltına aldı.

Gösterilerde Associated Press (AP) kameramanı Bram Janssen yanında pasaportu olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Mis Sokak’ta çekim yapan gazetecileri de polis köpeklerle kovaladı. Ayrıca polis dört avukatı gözaltına almaya çalıştı, diğer avukatların müdahalesiyle dördü de karakola götürülmeden serbest bırakıldı.

Aralarında yürüyüşe gelen LGBTİ akivistlerin saldıran Alperen Ocakları üyelerinin de bulunduğu 41 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar dün gece 01.00 sularında serbest bırakıldı.

Polis Tünel Meydandan İstiklal Caddesine girmeye çalışan bir feminist aktivistin elindeki gökkuşağı renklerinde şemsiyeye el koymaya çalıştı. Kadının şemsiyeyi vermemesi üzerine “başka renk mi bulamadınız” dedi.

Gezmeye gittiğini söyleyen feministlere polis “bal gibi belli, siz eyleme gidiyorsunuz” dedi. Aktivistlerin bayraklarına ve rozetlerine el koyulurken, şemsiyeleriyle İstiklal’e girdiler.  15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü gözlemlemek için yurtdışından bir heyet de İstanbul’daydı.

Heyette yer alan isimler şöyle:

* Hollanda delegasyonu: Hollanda Parlamentosu Üyesi Nevin Özütok, Servas Van Berkum )Amsterdam Bölge Konseyi Üyesi ve RozeLinks/GroemLinks), Tania Bearkhuis (RozeLinks/GroemLinks), Rocco Pierrs, Dirk Van Bergen.

* AB Delegasyonu: Tery Reentke, Caroline Drüten, Felix Banaszak.

* Danimarka Kopenhag Pride Komitesi: Annemette Vedel Augustesen, Loren Sititeler, Anne Mette Lorentzen, Lars Henriksen, Thomas Kim Rasmussen, Abdurrahman Oskan.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehir kameralarından Taksim ve İstiklal Caddesi’nden iki noktadan yayın yapan üç kamera, sabah saatlerinden itibaren servis dışı bırakıldı. İstanbul’daki tüm diğer kameralar çalışırken, Onur Yürüyüşü’nün düzenleneceği güzergahtaki kameraların “geçici olarak servis dışı” olması dikkat çekti.

Sokaklarda okunan basın açıklaması şöyle:

15.sini bugün kutlayacak olduğumuz, özlediğimiz İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’müz, İstanbul Valiliği tarafından bir kez daha yasaklandı.

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi olarak, bundan 20 gün önce İstanbul Valiliği’ne yürüyüşümüzün yer ve tarihini bildirip görüşmeyi talep etmemize rağmen bir karşılık alamadık.
Valilik bir açıklama yaparak en demokratik hakkımız olan yürüyüşümüzü, planlandığımız günden bir gün önce, itiraz hakkımızı da engelleyerek yasakladığını ilan etti. Türkiye’de 25 yıldır Haziran’ın son haftasının İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasıolarak kutlandığını ve 15 yıldır da Haziran’ın son pazarı gerçekleşen Onur Yürüyüşü’nü yedi cihan bilmektedir. Basın açıklaması haktır, protesto haktır, örgütlenme, itiraz ve mücadele etme haktır; izne tabii tutulamaz.

Valiliğin yasak açıklamasında gösterdiği nedenler, tam da bizim bu yürüyüşü yapma sebeplerimizdir. Evet yaptığımız çağrıya “toplumun farklı kesimlerinden çok ciddi tepki gösterildiği görülmektedir,” ancak 12 yıl boyunca coşkuyla gerçekleşen barışçıl bir yürüyüşe tepki gösterilmesinin asıl nedeni nefrettir. Bu bahsedilen kesimlerin başlattığı linç ve savurduğu tehditler, “ciddi bir tepki” değil, kamuya karşı işlenmiş bir suçtur. Toplumun farklı kesimleri tepki göstermiştir, toplumun kendisi ise haftalardır bu yürüyüşe katılmayı beklemektedir. İstanbul Valiliği verdiği yasak kararıyla toplumun değil, suçluların yanında durduğunu göstermiştir.

Valilik “başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın ve gezi amacıyla bölgede bulunacak olan turistlerin güvenliği ve kamu düzeni” bahanesiyle yürüyüşümüzü yasaklamıştır. Bizleri dört duvar arasına hapsederek, gizlenmemizi isteyerek, örgütlenmemiz ve görünür olmamız engellenerek ve bizi tehdit edenlere cesaret vererek güvenliğimiz sağlanamaz. Bizlerin güvenliği, ne kadar güçlü, ne kadar kalabalık, ne kadar cesur olduğumuzu göstermekle sağlanacaktır. Güvenliğimiz insan haklarının, ayrım gözetmeksizin tüm insanların haklarının ve toplumsal barışın korumasıyla sağlanacaktır. Güvenliğimiz anayasada tanınmamızla, adaletin sağlanmasıyla, eşitlik ve özgürlükle sağlanacaktır. Güvenliğimiz, LGBTİ+ Onur Yürüyüşlerinin gerçekleştiği bir ülkede yaşamamızla sağlanacaktır.

Bizler korkmuyoruz, bizler buradayız, bizler değişmeyeceğiz. Siz korkuyorsunuz, siz değişecek, siz alışacaksınız. Bizler 12 yıl boyunca bu caddeyi gökkuşağı renklerine boyadık, özgürlüğün sözünü söyledik, beraber yaşamanın, yürümenin güzelliğini tüm dünyaya gösterdik. Yine buradayız, şimdi de onurumuz için kararlılıkla mücadele edeceğimizi gösteriyoruz.

Bizler aşkın ve cinsiyetin devrimini ilan edenleriz. Bizler dışlanan, görmezden gelinen, yılmayanlarız. Bizler yalnız değiliz, yanlış değiliz, vazgeçmiş hiç değiliz. Valilikler, hükümetler, devletler değişir, biz kalırız. Tehditler, yasaklar, baskılar vız gelir bize vız. Yürüyüşümüzü özlüyoruz, yürüyüşümüzden vazgeçmiyoruz. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın 25. yılını kutluyoruz, gurur duyuyoruz. Kudurun ayol!

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi

 

Ne olmuştu?

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, 2003’ten bu yana kesintisiz bir şekilde düzenleniyor. 2013’teki yürüyüşe 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Polisin yürüyüşe ilk engelleme girişimi 2015’te yaşandı ancak polis saldırısına rağmen yürüyüş gerçekleşti. 2016’da ise polis saldırısı nedeniyle yürüyüş yapılamadı. Polis aralarında Onur Haftası Komitesi ve Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Bu sene, Alperen Ocakları gibi gruplar ve Yeni Akit gibi medya kuruluşlarının LGBTİ’leri tehdit eden açıklamalarının ardından İstanbul Valiliği 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini açıkladı. Valilik, yürüyüş için yasaya uygun başvuru yapılmadığını da öne sürdü.

Onur Haftası Komitesi, Valiliğe usüle uygun başvuru yaptığını belirtirken, bugün saat 17.00’de Beyoğlu’ndaki Fransız Kültür Merkezi önünde yürüyüş çağrısını yineledi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet, bbctürkçe, twitter, evrensel, dağ medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir