8. Trans Onur Haftası Bugün Başladı

Trans Onur Haftası, 2 Temmuz Pazar günü saat 17.00’da İstiklal Caddesi’nde düzenlenecek 8. Trans Onur Yürüyüşü ile sona erecek. 8. Trans Onur Haftası boyunca, LGBTİ mahpusların hapishane deneyimlerini, baskıları ve direniş pratiklerini yansıttıkları eserlerin gösterileceği “Beni Bırakma” sergisi açık olacak.

Sergi, 2015’te trafik kazasında hayatını kaybeden LGBTİ aktivisti ve Şişli Beledi Başkanı Danışmanı Boysan Yakar’ın Şişli’deki evinde saat 13.00-18.00 arası ziyaret edilebilecek.

Stensil atölyesi ve öz savunma atölyesi gibi etkinliklerin yanısıra, hafta boyunca transların sorun ve taleplerinin ele alındığı paneller ve forumlar da düzenlecek.

1 Temmuz’da yine Boysan Yakar’ın evinde düzenlenecek kapanış kokteylinin ardından Mis Sokak’ta bir sokak buluşması düzenlenecek.

Etkinlikler hakkında bilgi için tıklayın.

 

Onur Yürüyüşü Nedir?

Onur Yürüyüşü, her yıl Haziran ayının sonlarında Dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen, LGBTİ bireyler ve LGBTİ bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünüdür. Bir dizi etkinliklerin ve geçiş törenlerinin gerçekleştirildiği etkinlikler Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştirilmektedir.

1969 yılında Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan gün dünyanın her yerinde onur haftası, LGBT onur ve onur yürüyüşü gibi adlarla kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır.

Türkiye

Türkiye’de Onur Haftası 1993’te ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı ile kutlanmak istenmiştir, ancak o yıl gerçekleştirilememiştir. Bir hafta boyunca çeşitli LGBTİ ile ilgili paneller, film gösterimleri, tiyatrolar, konserleri ve partiler gibi bir dizi etkinliklerin gerçekleştiği bu haftaya Türkiye ve diğer ülkelerden insanlar katılmaktadır. Birçok araştırmacı, yazar, politikacı ve sanatçının yer aldığı paneller 2007 yılında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir