Şortlu Kadına Saldıran Kişi Tutuklandı

Haftasonu E.K. adlı bir erkek, İstanbul Pendik’te bir minibüste, Asena Melisa Sağlam (21) adlı kadına şort giydiği bahanesiyle saldırmıştı. E.K. kadının şikayeti üzerine gözaltına alınmış, serbest bırakılmasına karar verilmişti. Adli işlemler sırasında E.K.’nin 2010’da “vergi kanuna muhalefet” suçunu işlediği için 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıkınca, cezaevine gönderilmişti.

KHK ile Ceza İnfaz Sistemi’nde değişiklik yapıldığı için E.K., vergi suçundan Denetimli Serbestlik Tedbirleri kapsamında serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Yıldız, kadına saldırısı nedeniyle E.K.’yi “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme”, “Hakaret”, “Kasten yaralama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlarından tutuklanması talebiyle Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

5. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama talebini, “Suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun basit yaralama olarak kalma ihtimali, tutukluluk tedbirinin bu aşamada orantısız” kalacağı gerekçesi ile reddetti. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Yıldız, 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin bu kararına itiraz etti. Üst mahkeme sıfatıyla dosyanın gönderildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, savcının itirazını yerinde bularak E.K.’nin tutuklanmasına karar verdi.

Bu sırada E.K. de saldırdığı Melisa Sağlam’dan şikayetçi oldu. Sağlam dün ifade vermek için Kartal Adliyesi’ne gitti.

E.K. hakkındaki diğer suçlamalar şöyle:

E.K., 2010’da “vergi kanuna muhalefet” suçlamasıyla yargılanmaya başladı. 2 Kasım 2016’de “Defterle ilgili kayıt ve belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyen veya bu defterleri kullanmak suretiyle vergi kaçakçılığı” gerekçesiyle  3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi de 22 Şubat 2017’de 3 yıl 9 aylık hapis cezasını onadı. Ancak KHK ile yapılan düzenleme nedeniyle, E.K.’nin yatması gereken süre Denetimli Serbestlik Tedbirlerine konu olan süreye uyduğu için serbest bırakıldı.

E.K.’nin ayrıca Bakırköy 17. Asliye Ceza Mahkemesi ve Bakırköy 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “elektrik hırsızlığı” suçlamasıyla yargılanıp beraat ettiği öğrenildi.

Konuyla ilgili yaşananlar: 

E.K., 14 Haziran’da Pendik’te bir minibüste  üniversite öğrencisi Melisa Sağlam’ı (21) şort giydiği bahanesiyle yumrukladı.

E.K. 17 Haziran’da yakalandı. “Beni tahrik etti” dedi, saldırı suçundan serbest bırakıldı. Ancak vergi cezasından hapse gönderildi.

Tepkiler büyüyünce 21 Haziran’da savcılık E.K.’nin tutuklanmasını istedi. E.K. 22 Haziran’da yine serbest bırakıldı. Kamuoyundan gelen yoğun tepkinin ardından, savcı öğleden sonra serbest bırakılması kararına itiraz etti. E.K. bu kez tutuklandı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.