‘Irak’ta Üç Yılda 1075 Çocuk Öldürüldü’

UNICEF Irak’ta 5 milyondan fazla çocuğun acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi. UNICEF’in açıkladığı yeni rapora göre, Irak’ta Ocak 2017’den bu yana 152, son üç yılda ise 1075 çocuk öldürüldü. Yılın ilk yarısında 255, yine son üç yıl toplamında da 1130 çocuğun sakat kaldığı veya yaralandığı belirtildi.

“Gidilecek bir yer kalmadı” başlığı altında yayımlanan UNICEF raporunda, 2014’ten bu yana çocukların “sonu gelmeyen şiddet” ve “artan yoksulluk sarmalı” arasında sıkışıp kaldığı ifade edildi.

Raporda 4 bin 650 çocuğun ailelerinden koparıldığı veya refakatsiz kaldığı da vurgulandı. Bu süreçte 800 bin çocuk ebeveynlerinden en az birini kaybetti.

Rapora göre, Irak’ta, 138 okul ve 58 hastane saldırıya uğradı. 3 milyondan fazla çocuk düzenli olarak okula gidemiyor. 1,2 milyon çocuk da hiç okula gidemiyor. UNICEF Irak Temsilcisi Peter Hawkins, raporla ilgili olarak, “Irak genelindeki çocuklar büsbütün korku ve tarif edilemez şiddete tanıklık etmeye devam ediyor” dedi.

“Onlar, yakın tarihin en gaddar savaşlarından birinde, öldürüldü, yaralandı, kaçırıldı ve zorla öldürmeye zorlandı.”

UNICEF’ten yapılan açıklamada, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle Irak ordusunun operasyonlarını sürdürdüğü Musul’da çocukların kasten hedef alınarak öldürüldüğü belirtildi.

IŞİD’in bu yöntemle aileleri cezalandırmayı ve kentten kaçmalarını engellemeyi amaçladığı vurgulandı. Çocukların şiddetten korunması için acil kaynak çağrısı yapan UNICEF’in verilerine göre, Musul’un batısındaki travma merkezlerinde tedavi görenlerin yarısına yakını çocuk.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : Kaynak: AA, BBC

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir