Esra Mungan: Müzik kapasitesi insan evriminde bireyselden çok, topluluk içi birleştirici etkisi var

Açık Radyo’nun Açık Bilinç radyo programında devam eden müzik serisinde son program müziğin insan evrimindeki rolüne yer veriliyor.  Müzik algısı ve zamanlamanın evrimi serisinin konuğu ise doktorasında müzik hafızasını incelemiş olan Esra Mungan . Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde müzik kognisyonu üzerine dersler de veriyor.


Dinlemek için tıklayınız 


Radyo yayınında Mungan, “İnsan yaşamında müzik niye var? Nasıl ortaya çıkmış ve hangi evrimsel nedenlerle önem kazanmış olabilir? Ritm ve senkronizasyonun işlevi ne?” sorularına yanıt veriyor.

Esra Mungan, müzik kapasitesinin insan evriminde sağladığı bireysel seçilim yararından çok, topluluk içi birleştirici etkisine dikkat çekiyor. Topluca yapılan müzik ve ana unsuru olan ritm tutmak, grup içi iletişim ve sosyal uyum açısından önemli bir evrimsel rol oynamış olabilir. Böyle bakıldığında, müziğin, sağladığı kolektif koordinasyon ve duygudaşlık hissi sayesinde, insan evriminde konuşma dilinden önce ortaya çıkmış olması muhtemel. Yeni doğmuş bebeklerde gözlemlenen müzik hassasiyeti ve ninni formunun bütün kültürlerde bulunması da, müziğin dile nazaran öncelikli olabileceği tezini güçlendiriyor. ‘ diyor

Serinin çıkış noktası olan konu, canlılarda müzik algısına temel teşkil eden ritm ve zamanlama kapasitesi. Müzik hafızasında da temel unsur olan ritmin tamamlayıcı önemini, serinin “prelüd” programında Hande Akkan uygulamalı olarak anlatmıştı.

Dr. Esra Mungan ve araştırmacı ortakları da, Türk müziği makamları üzerine yaptıkları yeni çalışmada, müzik algısının evrensel unsurlarına dikkat çekiyorlar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.