‘Nuriye Gülmen Sağlık Durumu Nedeniyle Görüşe Gelemedi’

Ankara Barosu, 106 gündür Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildikleri görevlerine iade talebiyle açlık grevinde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dün cezaevinde görüştü. Baro Başkan Yardımcısı Erinç Sağkan ile Yönetim Kurulu üyeleri Özgür Ökmen ve Çağrı Ayhan Şenel dün yaptıkları ziyaretin ardından yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu olan Nuriye Gülmen’le sağlık durumu nedeniyle yataktan kalkıp görüş yerine gelemediği için görüşme gerçekleştirilemediği belirtildi.

Sincan F Tipi Cezaevi’nde ziyaret edilen Semih Özakça’nın ise sağlık durumunun kritik seviyeye ulaştığı halde açlık grevini sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğini söylediği, yürümekte zorluk çektiği, tekerlekli sandalye ile görüşe geldiği, son derece bitkin olduğu ve konuşmakta zorlandığının gözlemlendiği ifade edildi.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu ve Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi,  ziyarete ilişkin izlenimlerini bir rapor haline getirerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacak.

Nuriye Gülmen 6 Ocak 2017’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Konya Selçuk Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edildi.

Semih Özakça 29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Mardin’deki öğretmenlik görevinden ihraç edildi.

Gülmen 9 Kasım 2016’dan, Özakça 23 Kasım 2016’dan beri oturma eylemi yapmak üzere Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önündeydi. 9 Mart 2017’de açlık grevine başladılar.

Ankara’da İnsan hakları Heykeli’nin bulunduğu Yüksel Caddesi’nde işlerine iade talebiyle başlattıkları direniş eylemi boyunca defalarca gözaltına alınıp bırakıldılar. En son 22 Mayıs’ta gözaltına alındılar, 23 Mayıs’ta tutuklandılar.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir