“İnsan ve Hayvan Hakları İç İçe: Veganlık, Feminizm, Ekoloji” paneli

23 Haziran Cuma günü gerçekleşecek “İnsan ve Hayvan Hakları İç İçe: Veganlık, Feminizm, Ekoloji” panelinde Gülce Özen Gürkan, Özlem Yağan, Nur Elçik ve Ömer Madra konuşacak. Panelin tanıtım metni şöyle:

“Hayvan haklarından önce insan haklarını halletmek gerek.”
“Hayvanların kurtulması için bütün insanların ölmesi gerek.”

“Böyle cümleleri sıklıkla duymaya başladık. Oysa hayvan hakları olmadan insan hakları, insan hakları olmadan da hayvan hakları olmaz. İnsan ve insan harici hayvanlara yapılan haksızlıkların temelinde aynı düşünce vardır: “Birilerini rastgele bir kıstasa göre diğerlerinden ayırıp haklarını hiçe sayabilirim.” Bu rastgele kıstas bazen kan bağı üzerinden yapılan bir kimliklendirme, bazen cinsiyet ve/veya cinselliğe dair bir niteleme, bazen biyolojik tür, bazen de hiç akla gelmeyecek bambaşka bir atama olabilir.

Rastgele kıstaslar alarak yaptığımız tüm bu ayrımcılıklar bir yana, çatı bir mesele olarak, üzerinde yaşadığımız gezegeni insan ve insan harici başkalarıyla paylaşıyor olduğumuzu göz ardı edip, diğerlerinin yaşam alanlarını keyfimiz ya da konforumuz için daraltıyor/yok ediyor olabiliriz.

Söyleşide, Özlem Yağan ve Gülce Özen Gürkan, hayvan haklarının veganlıkla doğrudan ilişkisi üzerinde duracak, Nur Elçik, veganlık-feminizm paralelliklerinden bahsedecek ve Ömer Madra, ekolojik bir yaşamın neden veganlığı gerektirdiğini anlatacak.

Vegan Piknik ise ertesi gün (Cumartesi) Maçka Parkında. “

Hafta boyunca gerçekleşecek diğer etkinlikler ve ayrıntılı bilgi için tr.prideistanbul.org adresini veya Onur Haftası Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.