Boğa Güreşi ve Hayvansal Ürün Tüketimi

Gary L. Francione

Pek çok kişi matador Ivan Fandiño’nun Cumartesi günü Fransa’da boynuzlanarak ölmüş olmasından ötürü sevinç duyuyor. İnsanlar buna seviniyor çünkü sadece keyif ve eğlence için hayvanları öldürmenin ve hayvanlara acı çektirmenin ahlaken yanlış olduğuna inanıyorlar. Peki ya boğa güreşinin, ortada damak zevkimizden başka bir sebep yokken bir ineği ya da başka bir hayvanı öldürmekten ne farkı var?

Cevap: Ahlaken bakıldığında anlamlı hiçbir fark yok. Her iki durumda da bir hayvan ölüyor. Her iki durumda da bir hayvan acı çekiyor. Her iki durumda da bu acı ve ölüm tamamen gereksiz. Herhangi birinin ölümünden sevinç duymanın şiddetsizlikle bağdaşmayacak olması bir yana, vegan olmayan başkalarının ölümlerini, mesela hayvansal ürünler tüketmekten kaynaklanan hastalıklardan dolayı ölen arkadaşlarımızın ve aile üyelerimizin ölümlerini kutlamıyorsak matadorun ölümünü kutlamak tamamen keyfi olacaktır.

Eğer hayvanların ahlaken önem taşıdıklarında hemfikirseniz, bunun akla yatkın sadece tek bir karşılığı var, o da vegan olmak.

*Bu yazı http://abolisyonistveganhareket.org’dan alınmıştır

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir