BM: Dünya nüfusu 2023’te 8 milyara ulaşacak

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre dünya nüfusunun 2023’te 8 milyarı geçeceği belirtildi. BM rakamlarına göre 2015 itibariyle dünya nüfusu 7 milyar 383 milyon 9.

Rapora göre önümüzdeki yıldan itibaren 60 yaş üstü insanların sayısı ilk kez 1 milyara ulaşacak. Bu rakam, 2050’de 2 milyarı bulacak.

Erkek sayısının kadın sayısından daha fazla olduğunun belirtildiği raporda her 102 erkeğe karşılık 100 kadın olduğu aktarılıyor.

2050’ye kadar nüfus artışının yarısından fazlası, doğurganlık hızı dünyanın geri kalanından daha yüksek olan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelecek.

Avrupa ülkelerinde ise doğurganlık hızı ortalamanın altında. Bu da geniş çaplı göç yaşanmaması halinde nüfusun azalacağı anlamına geliyor.

Nüfus artışının yarısını 9 ülke sağlıyor: Hindistan, Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Pakistan, Etiyopya, Tanzanya, Amerika Birleşik Devletleri, Uganda ve Endonezya.

2050 yılına kadar dünyanın en kalabalık 20 ülkesinden 7’sinin Afrika ülkesi olacağı belirtiliyor.

Dünya nüfusunun ortalama yaşı ’30’ olarak açıklanırken, nüfusun dörtte birinin 15 yaşın altındaki çocuklar olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.