Yalova Belediyesi’ne, hayvanlara işkenceden 59 bin 148 lira idari para cezası

Yalova Belediyesi’ne, belediyenin barınağında hayvanlara işkence yapıldığı için 59 bin 148 lira idari para cezası kesildi. Geçtiğimiz hafta, barınakta hayvanlara işkence yapıldığı ve öldürüldüğüne dair görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, Yalova Valiliği konuyla ilgili soruşturma başlattı.

DHA’dan Süheyla Gözdereliler’in haberine göre, Yalova Valiliği Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi, yapılan inceleme sonucunda belediyeye 59 bin 148 liralık idari para cezası kesti.

Yetkililerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova İl Şube Müdürlüğünce,15.06.2017 tarihinde şikayet dilekçesi ile gelen video görüntüleri incelenmiş olup, Yalova Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinde meydana gelen olumsuzluklar ile ilgili Yalova Belediye Başkanlığına, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 6ç maddesi olan hayvanların öldürülmesi ve 14. maddesinin a bendine istinaden ölü ve canlı hayvanlara zalimce işkence yapılmasından dolayı toplamda 59 bin 148 TL idari para cezası kesilmiştir.”

Ne olmuştu?


Geçtiğimiz hafta, Yalova Belediyesi Hayvan Barınağı’nda köpeklere işkence yapıldığı ve öldürüldüğüne dair fotoğraf ve videolar ortaya çıkmıştı. Belediye binası önünde basın açıklaması yapan hayvan hakları savunucuları, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunmuştu.

Belediyenin önünde yapılan açıklamada, Yalova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Erkut Ferhatoğlu’nun her hafta pazartesi ve salı günleri belediye personelini hayvanları öldürmesi için görevlendirdiği, hayvanların ölmeden kazılan çukurlara atıldığı iddia edilmişti.

Aynı zamanda veteriner hekim olan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Veteriner İşleri Müdürü Ferhatoğlu hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını ve açığa alındığını duyurmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir