Şehir Hatları Vapurları’nda kafes uygulaması kaldırılsın kampanyası başlatıldı

Change.org‘da şehir hatları vapurlarında evcil hayvanların seyahati için yapılan kafes uygulamasının kaldırılması için kampanya başlatıldı.

Özgü İrikök tarafından başlatılan kampanyada 21 Haziran, saat 8 itibari  ile imza atanların sayısı 31.841. Hedeflenen imza ise 35.000.  Geçtiğimiz hafta  İstanbul Deniz Otobüsleri’ne (İDO) ait feribotta yasak olduğu gerekçesiyle hayvan taşıma bölümüne konulan köpek ölmüştü. 

Kampanyayı başlatan İrikök’ün açıklaması ise şöyle:  “Şehir Hatları’na gelen yeni uygulama ile artık evcil hayvanlar kafeslerinde, köpekler ise kafeslerinde VE ağızlıklı bir şekilde yolculuk yapabilecekler. Evcil hayvanı ile seyahat eden yolcu, beraberinde ağızlığı olmasına rağmen kafesi olmadığı takdirde hiç bir şekilde vapurlara alınmamaktadır. “

“Bu uygulama sadece bir takım insanların şikayetlerini tatmin etmek adına, üzerine düşünülmeden hayata geçirilmiş ve evcil hayvanı olan insanlara hiç bir makul çözüm yolu sunulmamıştır. “

“Bu durumda; ortalama 20 kiloluk bir köpek ile seyahat eden yolcunun her seferinde kafesle birlikte toplamda 40 kiloyu bulacak bir ağırlığı taşıması beklenmektedir. Bunun yanında ise; tek bir kafesin ortalama maliyeti 500-2000 TL arasında değişmektedir.”

“Örneğin; Golden Retriever cinsi bir evcil hayvana sahipsiniz ve Kadıköy’den Beşiktaş’a yolculuk yapmak istiyorsunuz. Şahsi arabanız yok ve bilindiği üzere köpeğinizle diğer toplu taşımaları kullanma imkanınız zaten yok. Bu alınan karar ile artık yanınızda en az 20 kiloluk bir kafes taşımadığınız sürece artık vapura da binme imkanınız yok. Bu Adalar’da ikamet eden kişiler için ise hiç bir ulaşım şansı kalmaması anlamına da gelmektedir.”

“Bu en hafif tabiriyle acımasızlık, düşüncesizlik ve mantıksızlık. Hayatlarımızı kolaylaştırmaya yönelik kararlar alması gereken kurumların aksine bizleri mağdur etmesi kabul edilemez. Gereğinin yapılması için; Lütfen kampanyayı imzalayın; evcil hayvan dostlarımızın ve sahiplerinin mağduriyetlerinin fark edilmesine ve giderilmesine yardımcı olun.  Beyaz Masa’yı (153) arayıp konu hakkında şikayet oluşturmak çok önemli; arayarak sürecin hızlanmasına büyük katkı sağlayın. #vapurlardakafesistemiyoruz”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.