‘Zehirlenen asker sayısı 3 bin’

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda akşam yemeğinin ardından rahatsızlanan çok sayıda asker, besin zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı. Tedavi edilen asker sayısının 3000’e ulaştığı öğrenildi.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer Twitter sayfasından konu hakkında bilgiler paylaştı. Manisa’daki hastaneleri gezen ve hastanelerin hepsinde çok sayıda asker olduğunu belirten Biçer, tedavi gören askerlerin akşam yemeğinde tavuk yediklerini söylediğini belirtti. Biçer sayının 3 bini bulduğunu iddia etti.

Sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan Manisa milletvekili, “Burası 6 bin askerin olduğu en büyük birliklerden biri. 3 binin etkilendiği ve birliğe sahra çadırları kuruldu diyebilirim. Aralarında durumu ciddi olanlar var” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, ‘Manisa’da Birgün’ tarafından paylaşılan bir videoda askerlerden biri “Arkadaşımız bayılmış, onu alıyoruz ‘İçtimaya, içtimaya’ diye bağırıyorlar” derken bir diğer asker ise komutanlara kapalı konservede yemek verilirken erlere açık kapta yemek verildiğini söyledi.

Birlikte yaşanan zehirlenmelere tepki gösteren askerler hakkında disiplin işlemi başlatıldığı öğrenildi. Ayrıca askerlerin suç duyurusunda bulunmasını engellemek için tahlil sonuçlarının verilmediğini kaydeden CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Kamera kayıtları taranıp askerler hakkında disiplin işlemi başlatılıyor. Askerlere baskı yapılıyor, aileler de çocuklarının askerliğinin yanmaması için susmaya zorlanıyor” dedi.

Zehirlenme olayı ile ilgili CHP’li vekillerin ‘Bu şirketi ve zehirlenme olayını araştıralım’ önerisi de TBMM’de AKP-MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. CHP’li Biçer, şirket sahibinin AKP Amasya Milletvekili Haluk İpek’in ‘dostu’ olduğunu Meclis kürsüsünden açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir