Meralara Sanayi Tesisi Yapılamayacak

Zeytinliklerin ardından meralarla ilgili düzenleme de Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’ndan çıkarıldı.

Meralara sanayi tesisi yapılmasının önünü açan 36. maddesi TBMM Genel Kurul görüşmeleri sırasında AKP, CHP ve HDP’nin ayrı ayrı verdikleri önergeler ile tasarıdan çıkarıldı.

Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/Konular/Bitkisel-Uretim/Cayir-Mera-ve-Yem-Bitkileri

Kabul edilen önergeyle, endüstri, teknoloji geliştirme ve organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ile yerleşim alanları içinde bulunan sanayi siteleri ve bu bölgelerin genişleme alanlarının yerleşim yeri dışına çıkarılması için ihtiyaç duyulan yeni yerlerin tahsisinin; ilgili müdürlüğün talebi, mera komisyonu ve defterdarlığın uygun görüşü üzerine valilikçe değiştirilebileceğine ilişkin hüküm tasarından çıkarıldı.

Daha önce de kamuoyunda tartışmalara neden olan ve zeytinliklere sanayi ile maden tesisleri yapılmasının önünü açan 2. madde yeniden görüşülmek üzere Sanayi Komisyonu’na geri çekilmiş, ardından tüm partilerin mutabakatı ile tasarıdan çıkarılmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir