Adalet Yürüyüşü’nün İlk Günü Tamamlandı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Adalet Yürüyüşü’nün ilk günü tamamlandı. CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun dün (14 Haziran) MİT TIR’ları haberi davasında “casusluk” suçlamasıyla 25 yıl hapse çarptırılıp tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Güven Park’tan başlattığı Adalet Yürüyüşü’nün birinci günü sona erdi.

Yürüyüşün birinci etabının sona erdiğini açıklayan Kılıçdaroğlu “Yorgun değiliz, kararlıyız. Endişeli değiliz, umarım hedefe ulaşırız. Az önce bir gazeteci arkadaşımızın serbest bırakıldığına ilişkin haber geldi. Bu bizi mutlu etti, inşallah İstanbul’a vardığımızda gönül ister ki hapiste hiç bir gazeteci kalmasın” diye konuştu.

İlk günün son durağı olan 75. Yıl Hipodromu’na bir kaç kilometre kala bir grubun otomobillerini yola çekerek, “Burası Etimesgut buradan geçip yürüyemezsiniz” şeklinde bağırarak yürüyüşü engellemye çalışmasına ilişkin Kılıçdaroğlu “Tahriklere kapılmadık, kapılmayacağız. Biz haklıyız. Adalet için yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Gün gelecek bugün adaletsizliği yaratanlar içinde adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz.

“Bir ara uçakta seyahat ederken Meclis Başkanı’na şunu söylemiştim, 150’inin üstünde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz demokrasiyi dünyaya anlatamazsınız. Gerçekten de demokrasiyi dünyaya anlatamazlar. Çünkü dünyada bilinen bir gerçek Türkiye’de demokrasi yok.

“Bu yürüyüşümüz bir şenlik aslında adalet arıyoruz. Endişeli değiliz. Diğer illerde de elbette olacaktır. Olması da gerekiyor. Akşam burada konaklayacağız. Konuşacaklar, fıkra, öyküler anlatacaklar. Şenlikli bir akşam olacak. Ben de arkadaşlarımla beraber olacağım.”

23 gün sürecek yürüyüş boyunca her gün 20 km yol yürünecek, yürüyüşe katılan milletvekilleri çadır ve karavanlarda kalacak. Yemek ihtiyacı da kumanyanın yanı sıra akşamları sıcak yemek şeklinde belediyelerin desteğiyle karşılanacak.

Yürüyüş güzergahı taslağına göre 6’ncı gün Bolu-Ankara il sınırına ulaşılacak. 11’inci gün Bolu-Düzce Yolu üzerinden devam edecek yürüyüş 16’ncı günden sonra Sakarya nehri, Yeni Eşme, Kocaeli, Körfez, Dilovası, Çayırova, Samandıra-Kartal ile devam edecek. Yürüyüş 23’üncü günde Maltepe Cezaevi önünde tamamlanacak.

CHP’nin hedefi 23. gün İstanbul’a 1 milyonun üzerinde kişiyle girmek.

Kaynak: Bianet, Duvar, Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.