Tutuklanan CHP’li Enes Berberoğlu’ndan Açıklama: Bir Haberden Mağduriyet Yarattılar, Bunu Yaratanlar Utansın

MİT TIR’ları haberi davasından hakkında 25 yıl hapis cezası verilen ve tutuklanan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Enis Berberoğlu, Malatya cezaevine götürülmek üzere adliye binası içerisindeki polis merkezine götürüldü.

 

Tutuklama kararının ardından Berberoğlu, adliye nezaretinde şu açıklamayı yaptı:

“İlk defa gelmiyoruz adliyeye. Adından başka adaletle hiçbir alakası olmayan bir sarayın odalarında hukukun katledildiğini defalarca gördük. Biliyorum ki siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım. Biz buraya mağdurlar, masumlar için geliyorduk. Bugün kendim için geldim. Olmadık bir işten, bir haberden böyle bir mağduriyet yarattılar, bunu yaratanlar utansın.”

Enis Berberoğlu kimdir?
1975 Avusturya Lisesi mezunu. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Ekonometride yüksek lisans eğitimi aldı.

Gazeteciliğe 1981 yılında Dünya gazetesinde başladı. CNN Türk ekonomi müdürü, Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı.

29 Aralık 2009 itibari ile Ertuğrul Özkök’ten görevi devralarak Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğine getirildi.

10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 5-6 Eylül 2014 tarihleri arası Ankara’da yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi.

14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. TBMM 25. ve 26. dönem İstanbul milletvekili.

“Susurluk: 20 Yıllık Domino Oyunu”, “Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı” ve “Öbür Türkler” adlı kitapları var.

Berberoğlu hakkında ise MİT TIR’ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle “Devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin etme” ve “FETÖ-PDY’ye [Fathullahçı Terör Örgütü – Paralel Devlet Yapılanması] bilerek ve isteyerek yardım etme” suçlarından 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edilmişti.

Gül ve Erdem’in “silahlı terör örgütüne, üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla devam eden davaları Berberoğlu’nun davasıyla 21 Eylül’de birleştirilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/187441-chp-li-berberoglu-ndan-aciklama-bir-haberden-magduriyet-yarattilar-onlar-utansin

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir