Gazeteci Oğuz Güven’e Tahliye

15 Mayıs’ta tutuklanan cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven tahliye kararı verildi. Güven’in akşam saatlerinde tahliye edilmesi bekleniyor. Güven hakkında, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasında ölümüyle ilgili bir haber nedeniyle “terör örgütü propagandası” ve “kişinin hatırasına hakaret” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

12 Mayıs günü sabah saatlerinde evinden gözaltına alınan Güven hakkında Başsavcılık yedi gün gözaltı süresi kararı vermişti

Adliyeye sevk edilen Güven, savcı Celal Sarıdere’ye ifade vermiş ve çıkarıldığ 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanmıştı.

Güven hakkında Güven’in, “örgüt propagandası” ve “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” iddiaları ile cezalandırılması talebiyle hazırlanan iddianame Haziran ayında kabul etmişti.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet com.tr, Başsavcı Alper’in ölümünü, “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığıyla duyurmuştu. Başlık, kısa süre sonra değiştirildi.

Ancak Oğuz Güven hakkında, 10 Mayıs’ta yaşamını yitiren Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in ölümüyle ilgili haberin başlığı nedeniyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nca “terör örgütü propagandası yapmak” ve “kişinin hatırasına hakaret” suçlarından soruşturma başlatıldı.

Güven, 12 Mayıs’ta evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Güven hakkındaki gözaltı süresi, yedi güne uzatıldı.

Güven, 15 Mayıs’ta İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Mahkeme kararında, Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinde, “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” şeklinde tweet atıldığı, Oğuz Güven’in tweet’leri kontrol etmekten yasal olarak sorumluluğu bulunduğu ileri sürüldü.

Kararda ayrıca, “Kamyon biçti” ibaresinin, haberin sansasyonel ve vurgu yapmasından çok “FETÖ hakkında iddianame hazırlayanların ileride başına ne gelecekleri şekilde toplumda algı oluşması için özellikle seçildiği” öne sürüldü.

Güven’i tutuklayan İstanbul 2. Sulh Ceza Yargıcı Akın Gürlek imzalı kararda, tweet ile “FETÖ soruşturma dosyalarında görev yapan savcılara akıbet gösterildiğini” de ileri sürüldü.

Cumhuriyet gazetesinden Canan Coşkun’un haberine göre, iddianame, gazetenin avukatlarına verilmeden önce Sabah gazetesine servis edildi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir