Falcon Heavy 3 Ay İçinde Uzaya Çıkabilir

SpaceX, 17 Haziran tarihinde daha önce kullandığı roketi tekrar kullanmaya hazırlanırken bir yandan en büyük roketini bu sene fırlatmayı amaçlıyor.

HardwarePlus’ta yer alan haberde, Elon Musk, kendi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile SpaceX’in bu sene Falcon Heavy roketini ateşlemeyi hedeflediğini duyurdu. Bir Twitter kullanıcısının Elon Musk’a Falcon Heavy’nin ne zaman fırlatılacağını sorduğunda Musk, bir kaç ay içerisinde ana iticilerin son bir testten geçeceğini ve bundan bir ay sonra da Falcon Heavy’nin fırlatılacağını açıkladı.

Bu açıklamaya göre Falcon Heavy Eylül ayı gibi fırlatılabilir. 1.3 milyon kilogram ağırlığındaki roket Dünya’nın alt yörüngesine 63.000 kilogram yük taşıyabiliyor. Bu Falcon 9’un taşıdığı yükün yaklaşık 3 katı anlamına geliyor. Bu güçlü roketin ana amacı Mars’a ve Ay’a insanlı görevlerde kullanılmak.

Falcon 9 roketlerinde olduğu gibi Falcon Heavy roketlerinin de ilk parçaları dünyaya geri dönecek ve yere iniş yapacak. Ancak bu kadar ağır ve güçlü bir roketin bunu başarması oldukça zor olsa da yine de denemeye değer.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.