Fayton eylemi düzenlendi

Hayvan hakları savunucuları Adalar’da sistematik olarak şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden  atların faytonlardan kurtulması için pazar günü eylem düzenledi. İmza toplanan eylemlerin süreceği belirtildi

Emniyet’ten izin alınarak düzenlenen eylem Kadıköy Adalar İskelesi’nde saat 12’de gerçekleştirdi. Broşür, cd dağıtılıp, imza toplanan eylemde hedef; Adalar’da elektrikli fayton kullanılmasını sağlayarak atların yaşam haklarını korumak.

“Vegan eyleminde ise önceki yıllara göre sayımız biraz daha arttı”

Eylem ile ilgili etik vegan, aktivist Zülal Kalkandelen Twitter adresinde şunları yazdı:  Bugünkü fayton eyleminde dikkat çeken 2 nokta:Gençler yaşlılara oranla imza atmakta daha ürkek.Kadınlar hayvan zulmü konusunda daha tepkili. Başımıza bir şey gelir diye atlı faytona tepki göstermekten bile çekiniyor çoğunluk. Kız arkadaşına “atma yoksa ilişkimiz biter” diyen oldu.Tepki göstermekten bu kadar çekinilmesi çok üzücü. Tamamen sindirilmiş toplum. Az da olsa “destek olmak istiyorum” diye kendi gelen de oldu. Vegan eyleminde ise önceki yıllara göre sayımız biraz daha arttı. Genel tepki hâlâ “insanlar özgür de hayvanlar mı kaldı…” şeklinde ama Veganlar çok genç ve umutlu bir kitle. Çoğu üniversiteli.Ben onlardan çok büyüğüm ama artık TR’de yalnız hissetmiyorum. İyi ki varlar.Umarım bir gün herkes, her duyarlı canlının özgür ve zulümsüz bir hayat yaşamaya hakkı olduğunu kabul eder. Mücadelemiz bunun için.”

Emre Kongar da destek verdi

 

Eylem kapsamında yapılan açıklama ise şöyleydi:

“Atlar, faytonlarda aç ve susuz, yazın güneş altında, kışın soğukta, çok uzun sürelerle kırbaç zoruyla çalıştırılıyor, geve ve yeni doğum yapmış olanlar bile faytona koşuluyor. Bu dayanılmaz koşullarda Adalar’da her yıl 400’den fazla at, fayton zulmü yüzünden can veriyor. Çoğu kaçak teknelerle kötü koşullar ve korku içinde Adalar’a getirilen atlar, bu eziyete dayanamayarak sonunda acı içinde ölüyor. İnsanların keyfi atların işkencesi olmasın. Çözüm, üretimi ülkemizde yapılan elektrikli ya da güneş enerjili faytonlara geçilmesidir. Bu zulme ortak olmayın.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.