Ekonomi büyüyor, cari açık artıyor

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 büyüdü. Ayrıca, cari işlemler açığı, Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre 542 milyon dolar artarak 3 milyar 615 milyon dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari işlemler açığı 33 milyar 227 milyon dolar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 büyüdü.

Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi, ekonominin ilk çeyrekte yüzde 3.5’ik büyüme kaydedeceği yönündeydi.

Yapılan açıklamaya göre, GSYH tahmini zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 arttı.

Açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 1.4 büyüyerek yüzde 1.8’lik beklentinin altında kaldı.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini ise aynı dönemde cari fiyatlarla yüzde 14,3 yükselerek, 641 milyar 584 milyon lira olarak belirlendi.

Tarım sektörünün toplam katma değeri, bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı çeyreğine göre, zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 3,2, sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 5,3, inşaat sektörünün ise yüzde 3,7 artış gösterdi. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise yüzde 5,2 yükseldi.

Türkiye ekonomisi geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5, yılın tamamında ise yüzde 2,9 büyümüştü. Geçen yılın son çeyreğindeki büyüme oranı ise yüzde 3,5 olmuştu.

A1 Capital Menkul Değerler Direktörü Belgin Maviş, büyüme verisinin piyasa üzerindeki etkisinin olumlu olduğunu, çünkü BIST 100 Endeksi’nin veri sonrasında rekor kırmak için aceleci olduğunu belirtti.

Maviş, büyüme verisine ilişkin “Bu hemen hemen tüm ekonomistlerin, bizim de dahil olmak üzere yıl sonu büyüme beklentilerimizi revize etmemize neden olacak” dedi.

Cari Açık Arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2017 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı.

Cari işlemler açığı, nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre 542 milyon dolar artarak 3 milyar 615 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 33 milyar 227 milyon dolar oldu.

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 563 milyon dolar artarak 3 milyar 533 milyon dolara ulaşması etkili oldu.

Diğer taraftan hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler ise 346 milyon dolar artarak 1 milyar 112 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 199 milyon dolar artarak 888 milyon dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyon dolar azalarak 1 milyar 123 milyon dolar oldu. Bir önceki yılın aynı ayında 312 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi, bu yılın aynı ayında 2 milyon dolar net çıkış gösterdi.

AA Finans Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, nisan ayı cari işlemler açığının 3,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşeceği tahmininde bulunmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.