AİHM, Cumhuriyet Tutukluları İçin Türkiye’den Savunma İstedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 226 gündür cezaevinde tutulan Cumhuriyet Gazetesi yazar, çizer ve yöneticilerinin AİHM’e yaptığı başvurunun öncelikli olarak ele alınmasının kabul edilmesinin ardından, mahkeme dün Türkiye’ye savunma için 2 Ekim 2017’ye kadar süre verdiğini açıkladı.

Cumhuriyet tutuklularından Murat Sabuncu, Akın Atalay, Önder Çelik, Turhan Günay, Mustafa Kemal Güngör, Kadri Gürsel, Hakan Karasinir, Musa Kart, Güray Tekin Öz ve Bülent Utku’nun yaptığı başvuruyu değerlendiren AİHM, Türkiye’nin hangi gerekçelerle tutukluluk kararını verdiğini açıklamasını istedi.

Ekim 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Cumhuriyet’ten 10 kişinin karara itiraz ettiği de anımsatılırken, AİHM’den yapılan açıklamada AYM’ye yapılan başvurunun beklemede olduğuna da işaret edildi.

Başvurunun AİHS’nin 5. maddesinin 1, 3 ve 4’ncü bendindeki, “özgürlük ve güvenlik hakkı”; 10. maddesindeki “ifade özgürlüğü” ve 18. maddedeki hukuki kısıtlamalar nedeniyle yapıldığı başvurucuların geçici tutukluluklarına, sürelerine ve ifade özgürlüğüne karşı başvuruda bulunduğu anımsatıldı.

Başvuruda, tutukluluklarının hükümete yönelik eleştirel görüşleri nedeniyle olduğu vurgulandı. Başvuruyu acil koduyla işleme koyan AİHM, Türkiye’den savunma istedi. AİHM, davacıların iç hukuk yollarına başvurularının, Anayasa Mahkemesi önündeki bireysel başvuru sürecinin, geçici gözaltı koşulları ve süresinin ve davacıların ifade özgürlüklerine getirilen kısıtlamanın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ne derece uyumlu yapıldığı konularında Türkiye’ye sorular yöneltti.

AİHM, 1 Haziran’da yaptığı iç tüzük değişikliği ile AİHS’te öngörülmüş bir hakkın kullanımıyla doğrudan bağlantılı olarak gözaltında ya da tutuklu olan bireyler tarafından yapılan başvurulara da öncelik tanımıştı.

AİHS 5/1. maddesi tüzük değişikliği öncesinde öncelik tanınan başvuru kriterlerinde yer almıyordu. Türkiyeli gazetecileri de kapsayan bu madde, 1 Haziran’da öncelik kategorisine dahil edilmişti.

Yorumlar

yorumlar

Post source : t24, cumhuriyet, bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.