Pazar günü Kadıköy’de fayton eylemi düzenleniyor

Hayvan hakları savunucuları Adalar’da sistematik olarak şiddete uğrayan ve hayatını kaybeden  atların faytonlardan kurtulması için pazar günü eylem düzenliyor

Emniyet’ten izin alınarak düzenlenen eylem Kadıköy Adalar İskelesi’nde saat 12’de gerçekleşecek. Broşür, cd dağıtılıp, imza toplanacak eylemde hedef; Adalar’da elektrikli fayton kullanılmasını sağlayarak atların yaşam haklarını korumak.

Eylem kapsamında yapılan açıklama ise şöyle:

“Atlar, faytonlarda aç ve susuz, yazın güneş altında, kışın soğukta, çok uzun sürelerle kırbaç zoruyla çalıştırılıyor, geve ve yeni doğum yapmış olanlar bile faytona koşuluyor. Bu dayanılmaz koşullarda Adalar’da her yıl 400’den fazla at, fayton zulmü yüzünden can veriyor. Çoğu kaçak teknelerle kötü koşullar ve korku içinde Adalar’a getirilen atlar, bu eziyete dayanamayarak sonunda acı içinde ölüyor. İnsanların keyfi atların işkencesi olmasın. Çözüm, üretimi ülkemizde yapılan elektrikli ya da güneş enerjili faytonlara geçilmesidir. Bu zulme ortak olmayın.”

 


Adalar genelinde 272 fayton bulunuyor ve 1540 at bu faytonlarda çalıştırılıyor

Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) raporuna göre, Adalar genelinde 272 fayton bulunuyor ve 1540 at bu faytonlarda çalıştırılıyor. Resmi verilere göre, yılda 400 at fayton kazalarında ve/veya bakımsızlıktan ölüyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir