Alternatif ve Aktivist Yeni Medya Kitabı,”Yeni Medya ve Toplum Üzerine Tüm Dersler İçin Önemli Bir Kaynak”

Alternatif Medya ve Toplumsal Hareketler Serisi‘nin devamı olan Kafka yayınlarından çıkan Alternatif ve Aktivist Yeni Medya,  dünyadaki aktivistlerin, sanatçıların ve yurttaş gruplarının görünürlük ve güç kazanmak, alternatif veya marjinal görüşler sunmak, kendi Kendin Yap (DIY) enformasyon sistemlerini ve içeriklerini paylaşırken yeni medya ve enformasyon teknolojilerini ne şekillerde kullandıklarına yönelik kapsayıcı bir bakış sağlıyor. Leah A.Lievrouw* tarafından yazılan kitabın editörleri  Barış Çoban ve Bora Ataman.  

278  sayfadan oluşan kitap; yeni medyanın kökenleri, kültür bozumu, alternatif bilgisayar programcılığı, katılımcı gazetecilik, indymedia, mobilizasyon, müşterek bilgi ve dolayım konularına yer veriliyor.

İçindekiler bölümünde yer alan bazı başlıklar ise şöyle, Alternatif ve Aktivist  Yeni Medyanın Kökenleri, Medya Makinesinin Ayarlarıyla Oynamak: Kültür Bozumu, Eskinin İçinden Yeniyi Ayıklamak: Alternatif Bilgisayar Programcılığı, Enformasyon Blokajını Kırıp Geçmek: Katılımcı Gazetecilik ve Indymedia, İnsanları Sokağa Dökmek: Medya Aracılığıyla Mobilizasyon, Uzmanlara Meydan Okumak: Müşterek Bilgi, Yeni Medya, Dolayım.

 

“Canlı ve mücadeleci bir döngünün izini taşıyor”

Kitap, “Günümüzde, medya kültürünün ana akım “merkezi” ile interaktif, katılımcı “uçları” arasındaki ilişki; enformasyon, içerik ve sistem tasarımın elde edilmesi, belirlenmesi ve altüst edilmesine yönelik canlı ve mücadeleci bir döngünün izini taşıyor.”

 

“Yeni medya ve toplum üzerine tüm dersler için kullanışlı bir kaynak”

“Alternatif ve aktivist yeni medya projelerinin beş ana biçimi, geleneksel medya biçimlerinden ve içeriğinden ayrılan özellikleriyle birlikte sunuluyor. Kitap, bu projelerin, alternatif medyadaki, toplumsal hareketlerdeki ve aktivist sanattaki tarihsel köklerine, en önemli örnek olay incelemelerinin analizleri ve ilgili elektronik kaynakların bağlantıları ile birlikte keşfe çıkıyor. Alternatif ve Aktivist Yeni Medya, yeni medya ve toplum üzerine tüm dersler için kullanışlı bir kaynak ve yeni medya aktivizmiyle ilgilenen okuyucular için temel bir kitap.”


*Leah A. Lievrouw Kaliforniya Üniversitesi, Enformasyon Çalışmaları Bölümü profesörü. 


Serinin Alternatif Medya ve Toplumsal Hareketler Serisi’nden Yeni Kitap: Twitter ve Toplum haberi için tıklayınız.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir