Af Örgütü Yöneticisi Taner Kılıç gözaltına alındı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç 6 Haziran günü polis tarafından 22 avukatla birlikte Fethullah Gülen hareketiyle bağlantıları olduğu şüphesiyle gözaltına alındı.

Taner Kılıç, İzmir’de yürütülen “FETÖ” soruşturması kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından; evinde ve ofisinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Kılıç’ın gözaltına alınmasının ardından bir açıklama yaptı. Shetty, “Türkiye’de darbe girişimi sonrası uygulanan baskının bu kez de Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı’nı ağına alması, bu durumun ne kadar ileriye gittiğinin ve ne denli keyfi bir hale geldiğinin yeni bir kanıtı. Taner Kılıç, Türkiye yetkililerinin şu an çiğnemekte oldukları özgürlükleri savunmak konusunda uzun ve saygın bir geçmişe sahip” ifadelerini kullandı.
Açıklamasında Shetty, Taner Kılıç’ın, Türkiye’de insan hakları kuruluşlarında on yıllardır yapmış olduğu çalışmalarda insan haklarına yönelik daimi bağlılığını her zaman gösterdiğini vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Shetty açıklamasında, uluslararası hukuk çerçevesinde tanınan ve ceza gerektiren suçlar hakkında inandırıcı deliller sunmadıkları takdirde Taner Kılıç ile diğer 22 avukatı derhal serbest bırakmaları için çağrıda bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.