Gezi’nin 4.yılında yaşamını yitirenler anıldı

Gezi direnişinin 4. yıldönümü dolayısıyla çeşitli demokratik kitle örgütlerinin çağrısı ile Ankara’da Konur Sokak’ta bir araya gelen kitle, polis engellemesine rağmen, sloganlar ve alkışlar ile Gezi’de hayatını kaybedenlerin isimlerini okuyarak bir anma gerçekleştirdi. 
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada pankart ve dövizlerle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra açlık grevine giren ve tutuklanan Akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekildi. Platform adına açıklamayı Tarım Orkam-Sen Mersin Şube Başkanı Gazi Düz yaptı.

“Dünyaya örnek olan, umut veren; muktedirlerin ise hayalet gibi korktukları, dillerinden düşüremedikleri Gezi direnişimiz 4 yaşında” diye konuşan Düz, “4 yıldır her geçen gün etrafımızı daha fazla saran karanlığın farkındayız. Geziden bugüne 4 yıldır biz karanlığa, şiddete, haksızlığa hayır demeye devam edeceğiz” dedi. Gezi döneminde onurlu bir direniş ve evrensel dayanışma gösterildiğini hatırlatan Düz, çaresizlerin ve korkakların günden güne daha da kirlenen politikalarına, günden güne tırmandırılan şiddetine adaletsizliğine karşı Gezi direnişçilerinin onlarca ayrı dille, sesle, bir arada durduklarını söyledi.

Hükümetin darbe sonrası ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lerle ülkenin demokrat ve muhaliflerine yöneldiğine dikkat çeken Düz, açlık grevi ile hayatını ortaya koymuş olan arkadaşlarımız Nuriye ve Semih’i serbest bırakın. İşten atılan, açığa alınan tüm üyelerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir